ظریف: دولت بایدن به دنبال توافقی جدید و گسترده‌تر است

کاخ سفید می‌گوید شرایط سال 2021 با زمان انعقاد توافق هسته‌ای تغییر کرده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران چهارشنبه 17مارس، در گفت‌وگویی با نشریه «پولیتیکو» تاکید کرد که ایران پیش‌تر با همان کسانی که امروز در کاخ سفید هستند به گفت‌وگو پرداخته است و نیازی به گفت‌وگو بر سر چیز جدیدی وجود ندارد».
ظریف با اشاره به این که مقامات دولت جدید آمریکا برای تغییر توافق هسته‌ای مکررا تاکید دارند که شرایط امروز مانند سال 2015 نیست، افزود: «دلیل ایران مبنی بر عدم گفت‌وگو این است که چیزی برای گفت‌وگو وجود ندارد. ما یک توافق داریم، ما در خصوص این توافق با همان کسانی که امروز در کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا حضور دارند صحبت کردیم. آن‌ها می‌خواهند امتیازهای جدیدی از ایران بگیرند. این همان چیزی است که وندی شرمن در جلسه استماع تایید به عنوان معاون وزیر خارجه گفته است.»
دولت بایدن با تاکید بر رویکرد دیپلماتیک و سیاست گام اول اصرار دارد ابتدا ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد تا ایالات متحده باب گفت‌وگو را با ایران باز کند.
وزیر خارجه ایران با تاکید بر این که دولت بایدن به دنبال آغاز گفت‌و‌گو‌ بلندمدت بر سر موضوعاتی فراتر از پرونده اتمی است، تصریح کرد: «آن‌ها توافقی جدید می‌خواهند. آن‌ها توافقی گسترده‌تر می‌خواهند. آن‌ها می‌خواهند در خصوص بند غروب گفت‌وگو کنند. آن‌ها می‌خواهند بر سر موشک‌ها و دیگر مسائل گفت‌وگو کنند. این به منزله آغاز دو سال گفت‌وگوی دیگر است. بنابراین چیزی برای گفت‌وگو وجود ندارد.»


مقامات کاخ سفید ابراز داشته‌اند که شرایط سال 2021 با زمان انعقاد توافق هسته‌ای تغییر کرده و ایران باید گفت‌و‌گو درباره مسائل اختلافی دیگر را نیز بپذیرد.
کشورهای اروپایی عضو‌ برجام و مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز خواستار غنیمت شمردن فرصت از سوی ایران جهت آغاز مذاکره با دولت جدید آمریکا شده‌اند.
ظریف با اشاره به این که دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا بیش از 800 تحریم علیه ایران اعمال کرد، بیان داشت که دولت جو بایدن همچنان همان سیاست‌ها را علیه ایران ادامه می‌دهد و چیز جدیدی اتفاق نیفتاده است.
دونالد ترامپ پس از این که برجام را بدترین توافق خارجی تاریخ آمریکا به‌شمار آورد، در سال 2018 از آن خارج شد و سیاست «کارزار فشار حداکثری» را بر ایران جهت رسیدن به یک توافق جامع‌تر و تغییر رفتارهای منطقه‌ای تهران آغاز کرد.
ظریف ضمن اظهار این که کشورش منتظر بازگشت آمریکا به برجام خواهد ماند، افزود که وی به عنوان وزیر خارجه برای تبادل زندانیان دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی آمادگی دارد.
پیشتر نیز علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، از آمادگی تبادل زندانیان با واشینگتن، سخن گفته بود اما وزیر خارجه آمریکا زندانیان آمریکایی در ایران را «گروگان» خطاب کرد و اظهار داشت برای آزادی آنها به فشار بر ایران ادامه خواهد داد.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید