شورای امنیت تجاوزهای حوثی‌ها به خاک سعودی را محکوم کرد

محکومیت به کارگیری کودکان در نبردها توسط حوثی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت روز پنجشنبه 18 مارس 2021 تجاوزهای شبه‌نظامیان حوثی‌ به خاک سعودی را محکوم کرد.
این شبه نظامیان مورد حمایت رژیم ایران در روزهای اخیر، بر شدت اقدامات خود برای هدف قرار دادن مراکز غیرنظامی و اقتصادی درخاک سعودی، افزودند که واکنش چندین کشور عربی و غربی در محکوم کردن این اقدامات را به دنبال داشت. این کشورها بر حمایت از سعودی و امنیت آن تأکید ورزیده و حملات تروریستی حوثی‌ها را محکوم کردند.
در بیانیه شورای امنیت آمده است که تنش‌آفرینی نظامی در استان مارب یمن، عاملی تهدیدکننده برای یک میلیون آواره یمنی است.

اعضای شورای امنیت همچنین بر ضرورت پایان تنش‌آفرینی حوثی تاکید کرده و به کارگیری کودکان در نبردهای مارب را محکوم کردند.
آن‌ها با ابراز نگرانی در مورد رویدادهای نظامی در دیگر مناطق یمن و عدم پیشرفت در روند صلح، تاکید کردند که این امر می‌تواند، مورد سوء استفاده تروریست‌ها قرار بگیرد.

مساله آتش بس

اعضای شورای امنیت، خواهان برقراری آتش بس و همکاری بدون پیش‌شرط با فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن شدند.
آن‌ها همچنین با ابراز نگرانی از وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی و انسانی، بر اهمیت تسهیل کمک‌های بشردوستانه و حرکت کشتی‌های سوخت رسان به بندر حدیده تأکید کردند.

استقلال یمن

اعضای شورای امنیت خواستار پاسخگویی در مورد نقض حقوق بشر و نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه شده و بر حمایت مداوم خود از حاکمیت، وحدت، استقلال و تمامیت ارضی یمن تاکید کردند.

مخالفت حوثی‌ها

شایان ذکر است که شبه نظامیان حوثی، پیشنهاد راه حل ارائه شده از سوی تیم لوندرکینگ نماینده آمریکا در یمن را رد کرده و آن را غیر قابل قبول دانسته و تاکید کردند که آمریکا طرحی کم اهمیت تر از طرح مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل، ارائه داده است.
فرستاده ویژه آمریکا به یمن جمعه گذشته گفت که یک طرح منسجم آتش بس، اکنون به حوثی‌ها پیشنهاد شده که کاملا مورد پشتیبانی ائتلاف عربی است. به گفته او«حمایت سعودی امر بسیار مهمی برای ماموریت ما در یمن است.»
وزارت خارجه یمن نیز اعلام کرد که «شبه نظامیان حوثی، پیشنهاد آمریکا را با تشدید تجاوزگری خود علیه غیرنظامیان پاسخ دادند.»
در ادامه در بیانیه آمده است: « حوثی‌ها با گشودن جبهه‌های جدید و تشدید تجاوزات نظامی خود علیه غیرنظامیان در مارب، تعز و حدیده، به فراخوان‌های دولت جدید آمریكا برای دستیابی به صلح و پایان دادن به رنج مردم یمن، پاسخ دادند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید