شریف: ورود سپاهیان به انتخابات به معنای قبضه کردن امور نیست

در نبود رقیبی جدی انتخابات ریاست‌جمهوری آینده ایران درون‌سپاهی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سخنگوی سپاه پاسداران مدعی شد که این نهاد و نیروهای مسلح در پی کسب ریاست‌جمهوری نیست و « هیچ‌کدام از کاندیداهایی که امروز از آنها به عنوان نظامی تعبیر می‌شود نظامی کلاسیک نبوده‌اند».

رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران در مصاحبه با «رادیو تهران» در واکنش به شدید شدن انتقادات به جدی شدن حضور سپاهیان در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، گفت: «پروپاگاندای علیه کاندیداهای نظامی توسط آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها اتفاق می‌افتد که بعضاً به صورت آگاهانه یا نا آگاهانه توسط دنباله روهای داخلی روی می‌دهد.»
شریف ادعا کرد: « «هیچ‌کدام از کاندیداهایی که امروز از آنها به عنوان نظامی تعبیر می‌شود نظامی کلاسیک نبوده‌اند».
این ادعا در حالی از سوی او مطرح می‌شود که محسن رضایی فرمانده یکل سپاه پاسداران را به مدت ۱۶ سال بر عهده داشت و بارها در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرد.

محسن رضائي
محسن رضائي

محمد باقر قالیباف هم که از چهره‌های ثابت چند دوره اخیر ریاست‌جمهوری در ایران بوده، فرماندهی تیپ «امام رضا»، فرماندهی لشکر «نصر خراسان»، فرماندهی لشکر« 25 کربلا»، جانشینی فرماندهی «نیروی مقاومت بسیج» و فرماندهی قرارگام «خاتم الانبیاء» سپاه را در کارنامه خود دارد. حسین دهقان هم که رسما کاندیداتوری خود را برای دوره فعلی اعلام کرد پیش از این جانشین فرمانده نیروی هوایی سپاه، فرمانده نیروی هوایی سپاه و جانشین رئیس ستاد مشترک سپاه بود و همینک به عنوان مشاور رهبر ایران در صنایع دفاعی کار می‌کند.
رمضان شریف بدون نام بردن از کسی، افزود: «آنها با شروع جنگ وارد عرصه شده‌اند و رشادت‌ها از خود نشان داده‌اند. در فصل انتخابات نگاه افکار عمومی به سمت برخی از آنهاست. این به معنی آن نیست که سپاه و نیروهای مسلح به دنبال ریاست جمهوری است. »
این اتهامات سخنگوی سپاه در حالی مطرح می‌شوند که در روزهای اخیر انتقادات از نامزدی تعدادی از اعضای سپاه پاسداران از هر سو بالا گرفته‌است وفضای انتخابات ریاست جمهوری را تحت الشعاع خود قرار داده‌است.

فرماندهان سپاه
فرماندهان سپاه

انتخابات درون‌سپاهی

حضور پرتعداد نامزدان انتخاباتی سپاهیان در نبود رقیبی جدی از هر دو جناح اصلاح‌طلب واصولگرا عملاً انتخابات پیش‌رو را تبدیل به انتخابات درونی سپاه پاسداران کرده‌است. رمضان شریف هشدارها وانتقادهای مطرح شده از احتمال ریاست جمهوری یک سپاهی را تبلیغات عوامل داخلی آمریکا و اسرائیل توصیف کرد.
تحلیلگران سیاسی بر این باورهستند که تشدید فعالیت انتخاباتی سپاه پاسداران با برنامه سیاسی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که برای انتخابات ۱۴۰۰ همراستا است.

دولت ایده‌آل خامنه‌ای

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز ۲۸ اردیبهشت ۹۹ برای بار دوم طی یک سال تأکید کرد که «علاج مشکلات کشور، دولت جوان حزب‌اللهی و جوان مؤمن است». تأکید او و نهادهای وابسته به او مثل روزنامه کیهان و شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور بر این برنامه از طریق نوشتن مقاله وانتشار بولتن‌های خبری طی یک‌سال گذشته حکایت از آن دارد که خامنه‌ای در حال اعلام یک برنامه سیاسی برای دولت‌سازی و جهت‌دهی به رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ است.
کاهش سن نامزدهای ریاست جمهوری و رفع ممنوعیت نامزدی نظامیان در قانون اخیر انتخابات ریاست جمهوری که به تأیید شورای نگهبان هم رسید، از سویی مفهوم «رجل سیاسی» که بسیاری بر اساس آن رد صلاحیت می‌شدند را بلا موضوع کرده و از سویی دیگر فضای انتخاباتی را برای حضور پاسداران کم سن و سالی چون سعید محمد در راستای ایده «دولت جوان انقلابی» مورد نظر علی خامنه‌ای مهیا می‌کند.

سعید محمد
سعید محمد


پیام خامنه‌ای در این بحبوحه وپس از اظهار انتقادات بی شمار وهشدارهای پی درپی چهره‌های شاخص حامی دولت واصلاح‌طلبان وحتی بعض از اصولگرایان نشان از این دارد که خامنه‌ای تصمیم دارد برای عبور از چالشهای پیشرو ارکان اصلی کشور را یکدست کرده ودر اختار سپاه پاسداران قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید