خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی: گزارش ایران ساختگی همراه با دروغ‌ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز PS752 قویا ادعاهای مندرج در گزارش نهایی جمهوری اسلامی ایران را رد و با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این گزارش چیزی بیش از «ادعاهای ساختگی» در ادامه‌ی «دروغ‌پراکنی» نیست.

در این بیانیه که پس از گزارش روز چهارشنبه 17 مارس 2021 جمهوری اسلامی ایران درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی که در آن اصابت موشک پدافند هوایی سپاه به هواپیما را انکار کرده بود، صادر شده است.

در گزارش جمهوری اسلامی ایران بر این نکته تاکید شده بود که هیچکدام از دو موشک شلیک شده به هواپیما اصابت نکرده‌اند، موشک اول در مجاورت هواپیما منفجر شده و اصابت موشک دوم هم از نظر فنی ناممکن است زیرا هواپیما پیش از آنکه موشک دوم به آن اصابت کند، به زمین برخورد کرده و منفجر شده بود.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی ضمن انتقاد صریح از محتوای این گزارش، تاکید کرد که این گزارش نیز مانند گزارش‌های پیشین حاوی «تناقضات و نارسایی‌های فاحشی‌ست» که حتی در توجیه «ادعاهای توخالی» جمهوری اسلامی هم ناتوان است.

در ادامه این بیانیه آمده است: «با اطلاعاتی که در این گزارش ارائه شده است خانواده‌های جان‌باختگان به هیچ عنوان ادعاهای جمهوری اسلامی مبنی بر خطای انسانی در شلیک به پرواز PS752 را نمی‌پذیرند. شواهد موجود و تناقض‌هایی که در ادعاهای جمهوری اسلامی وجود دارند این موضوع را ثابت می‌کند که پرواز PS752 عمدا سرنگون شده است».

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی همچنین از انتشار «مستندات و شواهد موجود طی چند ماه گذشته در فضای عمومی» توسط این انجمن خبر داد که «غیرقابل قبول بودن ادعای خطای انسانی» را افشا می‌کند و بسیاری از مراجع رسمی و متخصصین نیز مانند «آقای فرانسوا شمپین وزیر امور خارجه‌ی سابق کانادا، آقای ینین معاون وزیر خارجه‌ی اوکراین و خانم اگنس کلامار گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل در کشتارهای فراقانونی» بر همین عقیده هستند.

هوا\يماي سرنطون شىه اكرايني
هوا\يماي سرنطون شىه اكرايني

در این بیانیه آمده است که گزارش «کالامار» بر این نکته تاکید می‌کند که گویا «ادعاهای ساختگی و داستان‌سرایی جمهوری اسلامی جهت گمراه کردن دیگران از جوانب مختلف است، بر اساس اطلاعات منتشره از طرف جمهوری اسلامی ممکن نیست که بسیاری از سوالات اساسی پاسخ بگیرند. تناقضات و سوالات منجر به این شده است که بسیاری از خود بپرسند آیا شلیک به PS752 عمدی بوده است یا نه. هیچ چیز در گزارش نهایی ایران این تناقضات را حل نمی‌کند یا پاسخ‌های تازه‌ای به سوالات اساسی نمی‌دهد».

در ادامه این بیانیه انتقادی آمده است: «سلسله مراتب فرماندهی همواره گنگ و مبهم باقی مانده‌اند. اشتباهات عمده بدون توضیح رها شده‌اند. تصمیم در باز گذاشتن فضای هوایی در آن برهه از زمان هم قابل درک نیست. ادعای خطای انسانی هیچ‌گاه ثابت نشده است و انجمن همواره فرض بر این دارد که رژیم جمهوری اسلامی فضای هوایی را عمدا باز گذاشته و هواپیما را عمدا سرنگون کرده است».

این انجمن همچنین از کشورهای متضرر درخواست اکید کرد که ادعاهای جمهوری اسلامی را به طور جدی بررسی کنند و مسئولیت اثبات ادعای‌ جمهوری اسلامی را به عهده‌ی خودش بگذارند و پاسخگویی ایران به سوالاتی که مشاور ارشد نخست‌وزیر کانادا، رالف گودل و گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل، اگنس کلامار مطرح کرده‌اند را خواستار شد.

یکی از خانواده های قربانیان
یکی از خانواده های قربانیان

در ادامه این بیانیه آمده است: «جمهوری اسلامی می‌بایست تمام مکالمات خلبان با فرودگاه را در طول 57 دقیقه تاخیر علنی کند. علاوه بر آن جمهوری اسلامی تحت معاهدات ایکائو متعهد است که در ضمیمه‌ای اظهارات اوکراین و کانادا را منتشر کند. کانادا و اوکراین در عکس‌العمل به گزارش نهایی جمهوری اسلامی نکاتی را به آنها تسلیم کرده‌اند که در گزارش نهایی نیست. جمهوری اسلامی ملزم به انتشار فوری این اطلاعات است».

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی کشته شدن مسافران این هواییما را «بی‌رحمانه» توصیف کرد که به علت «ماجراجویی‌های سپاه پاسداران» رخ داد تا جنگی را که نتیجه‌ی رفتار خصمانه‌ی خود اوست متوقف کند.

در این بیانیه با اشاره به ضعف جامعه‌ی بین‌المللی در واکنش به این حادثه، تاکید شد که بعد از 14 ماه اقدامی که بتواند ایران را در این باره مورد «بازخواست» قرار دهد، صورت نگرفته است.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی از باقی ماندن ایکائو در «حاشیه» در پرونده هواپیمای اوکراینی خبر داد که حتی از گرفتن تضمین برای انجام «تحقیقات مستقل و معتبر»، «ناتوان» بوده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: «جنایتکاران خود مسئول تحقیق درباره‌ی جنایت خود بوده‌اند که هیچ کمکی به یافتن حقیقت نکرده است. پنج کشور متضرر بیش از مذاکرات توخالی پیش نرفته‌اند و قادر به مقابله با دولت ایران با عکس‌العمل‌های متناسب نبوده‌اند و خانواده‌های سوگوار در جنگ ستاندن داد همواره تنها مانده‌اند».

در پایان، انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی، از تمام دولت‌های متضرر و نهادهای بین‌المللی خواست تا تناقضات ادعاهای جمهوری اسلامی را برملا کرده، ارزیابی خود را از حقیقت بیان کنند و هر اطلاعاتی که ممکن است در حقیقت‌یابی و رسیدن به عدالت موثر باشد بلافاصله منتشر کنند.

در ادامه این درخواست آمده است: «پرونده‌ی PS752 را در اولویت برنامه‌های خود در هر مذاکراتی با جمهوری اسلامی از جمله مذاکرات هسته‌ای قرار دهند تا پاسخی دریافت کنند. تحریم‌های مشخص و هدفمندی را مثل قانون مگنتسکی علیه سپاه پاسداران و دیگر مقامات جمهوری اسلامی به عنوان عاملین اصلی این کشتار دسته‌جمعی اعمال کنند. بعد از گذشت بیش از سه ماه مذاکره اگر اطلاعات کامل به دست نیاید پرونده‌ی PS752 را به دیوان بین‌المللی دادگستری ارجاع کنند. قوی‌ترین ابزاری که می‌تواند حقیقت را روشن کند و جنایتکاران را به محاکمه بکشاند».

این انجمن همچنین تاکید کرد که جهان نباید از پا بنشیند تا «آمرین و عاملین این جنایت مجازات شوند» و تا ضوابطی اتخاذ شود که «متضمن امنیت پروازهای بین‌المللی بر فراز ایران» باشد.

فایل صوتی وزیر امور خارجه ایران درباره سرنگونی عمدی

گفتنی است، چندی پیش یک فایل صوتی از محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران منتشر شد که در آن درباره احتمال عمدی بودن سرنگونی هواپیمای اوکراینی سخن گفته بود.

در گزارشی که شبکه خبری «سی.بی.سی» منتشر کرده بود، ظریف با بیان اینکه به هیچ‌وجه بعید نیست که دو یا سه نفر که آنها را «نفوذی» خواند، تعمدا هواپیما را سرنگون کرده باشند، در این فایل صوتی می‌گوید: «دلایل فراوانی برای این پنهان‌کاری وجود دارد، آنها هیچ‌وقت حقیقت را به اطلاع ما نرساندند، زیرا در این صورت منافذی در سیستم دفاع کشور باز می‌شود که به نفع کشور نیست، بیان شوند».

حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی، در تاریخ 8 ژانویه 2020 دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه امام تهران توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران ایران سرنگون شد و همه 176 سرنشین آن کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید