ایران در کار قاچاق سلاح به عراق و سوریه در پوشش محموله‌های سبزیجات است

رژیم ایران به تقویت حضور خود در داخل خاک سوریه ادامه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که مناطق زیر نفوذ رژیم اسد، شاهد وضعیت فاجعه بار معیشتی و فقر شدید هستند، فعالیت تجاری میان طرف‌های ایرانی و شبه نظامیان وابسته به تهران در عراق ادامه دارد.
این در حالی است که رژیم ایران به تقویت حضور خود در داخل خاک سوریه ادامه می‌دهد.
به گزارش «دیدبان حقوق بشر سوریه»، گذرگاه‌های قانونی و غیرقانونی میان سوریه و عراق در غرب فرات، شاهد مرور روزانه کامیون‌های حامل سبزیجات، میوه و دیگر کالاهای تجاری هستند.
شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران غالبا در این خط تجاری فعال هستند تا محموله‌های اسلحه را زیر پوشش کامیون‌های سبزیجات و میوه به مناطق خود منتقل کنند.

اقدامات امنیتی

«دیدبان حقوق بشر سوریه» سه شنبه گذشته، گزارش داده بود که نیروهای امنیتی رژیم از 10 روز پیش، به یورش امنیتی خود در شهرهای اصلی، یعنی آلبو کمال، میادین و حومه ادامه می‌دهند که هدف آن، جذب عناصر جوان برای « خدمت اجباری » است. در این راستا پست‌های بازرسی موقت را برپا کرده و درکار اجرای پورش‌های امنیتی و دستگیری‌ها هستند.
دستگاه‌های رژیم سوریه در چند روز گذشته نزدیک به 105 تن از جوانان را دستگیر کرده. جوانانی که برای فرار از «خدمت اجباری»، سعی در پنهان شدن می‌کنند.

این در حالی است که به گفته منابع آگاه، هدف اصلی این کارزار، منحرف سازی جوانان و سوق دادن آن‌ها به پیوستن به شبه‌نظامیان وفادار به رژیم ایران است.

نیروهای سپاه و شبه‌نظامیان وابسته به آن در سوریه
نیروهای سپاه و شبه‌نظامیان وابسته به آن در سوریه

نزدیک به 15 هزار پیکارجو

شایان ذکر است که کرانه باختری رود فرات در استان مرزی دیرالزور با عراق، اصلی‌ترین منطقه نفوذ ایران و شبه‌نظامیان وفادار به آن در سوریه از جمله شبه‌نظامیان عراقی است.
شبه نظامیان طرفدار ایران نیز در حومه دیرالزور در کرانه غربی فرات متمرکز شده‌اند. بر اساس برآورد دیدبان حقوق بشر سوریه، حدود 15 هزار شبه نظامی عراقی، افغان و پاکستانی وفادار به ایران در دیرالزور، به ویژه منطقه حدفاصل شهرهای مرزی آلبو کمال و دیرالزور تا المیادین حضور دارند.

سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان عراقی

علاوه بر این، هزاران تن از عناصر و مشاوران نظامی سپاه پاسداران، در سوریه حضور دارند، اما تهران فقط به حضور مشاورانی اذعان دارد که به نیروهای رژیم سوریه کمک می‌کنند.
شبه نظامیان عراقی به درخواست ایران، در کنار نیروهای رژیم سوریه می‌جنگند. آنها از زمان پایان عملیات علیه داعش در عراق و سپس سوریه، عمدتا در نوار مرزی میان عراق و سوریه حضور داشته و در شهر آلبو کمال استقرار دارند.
نیروهای رژیم ایران و شبه‌نظامیان وفادار به آن، از زمان استقرار در منطقه دیرالزور، اقدام به ایجاد مواضع و پادگان‌های نظامی کردند. در طی سالها ، کامیون‌های حامل سلاح، مهمات و همچنین زاغه‌ها و مواضع نظامی این شبه نظامیان بویژه در منطقه میان المیادین و البوکمال، هدف حملات هوایی قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید