اداره ملی تنظیم امور آب افغانستان: آب آبروی ما است و ما به مدیریت آن متعهدیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خان‌محمد تکل، رئیس عمومی اداره ملی تنظیم امور آب افغانستان در آستانه افتتاح سد کمال‌خان در ولایت نیمروز در همسایگی ایران گفت، آب آبروی کشورش است و این کشور به مدیریت آن متعهد است

براساس بیانیه اداره ملی تنظیم امور آب افغانستان، خان‌محمد تکل اضافه کرد: «آب آبروی ما است و ما به مدیریت آن متعهد هستیم».

ئیس عمومی اداره ملی تنظیم امور آب افغانستان ضمن تاکید به مدیریت و صرفه‌جویی آب، مدیریت آب را در راستای خودکفایی این کشور مهم و ضروری خواند.

قرار است تا چند روز دیگر، بند (سد) کمال‌خان در ولایت نیمروز افغانستان رسماً افتتاح شود.

آب‌گیری سد کمال‌خان علیرغم اعتراض ایران

به‌رغم اعتراض‌های مکرر مقام‌های تهران به کابل در رابطه با راه‌اندازی پروژه بند کمال‌خان، مقام‌های افغانستان 3 فوریه 2021 از آغاز آب‌گیری این بند در ولایت نیمروز در همسایگی ایران خبر دادند.

اداره ملی تنظیم امور آب افغانستان در صفحه فیس‌بوک خود نوشت، بند کمال‌خان یکی از بزرگترین پروژه‌های ملی است که کارش تکمیل شده و روند ذخیره‌‌سازی آب آن آغاز شده است.

این اداره اضافه کرد، با تکمیل شدن کار این بند، «لبخند شادی به چهره هموطنان ظاهر شد و احساس غرور کردند».

براساس نوشته این اداره، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است: «من امروز بسیار خوشحالم که آرزوی 700 ساله افغانستان برآورده شد».

گفتنی است که حکمت ولی، مدیر ساختمانی بند کمال‌خان به ماه ژوئیه 2020 گفته بود، بند کمال‌خان بخاطر ذخیره کردن آب آماده می‌شود که علاوه بر آبیاری هزاران جریب زمین زراعتی، ظرفیت تولید 9 مگاوات برق را نیز دارد.

حکمت ولی اضافه کرد: «با تکمیل شدن این بند، دشت‌ها سرسبز، آب‌ها مهار و کانال‌ها تنظیم خواهند شد و هم‌چنان از خسارات سیلاب‌ها، توفان‌ها، رسوبات و خشک‌سالی جلوگیری خواهد شد و برعلاوۀ ایجاد زمینۀ کار، برای هزاران خانواده زمینه عایدات نیز فراهم می‌گردد».

بند کمال‌خان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های اقتصادی افغانستان است که در ولسوالی «چاربرجک» به فاصله 95 کیلومتری جنوب شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز در غرب افغانستان و هم‌مرز با ایران موقعیت دارد. این بند به هدف کنترل آب‌های شیرین و آب‌های موسمی (سیلاب) در افغانستان ساخته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید