آمریکا چین را به دلیل خرید نفت ایران تهدید به تحریم‌های شدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اختلاف در بسیاری از پرونده‌های امنیتی، اقتصادی، حقوق بشر و مسئله تعامل با پرونده هسته‌ای ایران، روابط ایالات متحده آمریکا و چین را بیش از هر زمان متشنج کرده است.

اختلاف میان ایالات متحده آمریکا و چین در رابطه با پرونده ایران در روزهای اخیر به دلیل عدم پایندی چین به تحریم‌های آمریکا به اوج خود رسیده است .

واشینگتن اعلام کرد در صورت ادامه حمل محموله‌های نفتی ایران به پكن، ایالات متحده تحریم های شدیدتری علیه پكن اعمال خواهد کرد.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت که دولت جو بایدن به پکن اطلاع داد، که به دلیل خرید نفت قاچاق از ایران، تحریم‌های شدیدی را علیه چین اعمال خواهد کرد.

این مقام آمریکایی افزود: «صادرات نفت ایران به چین مدتی است که در حال افزایش است به چینی‌ها گفتیم كه ما به اعمال تحریم‌های خود ادامه خواهیم داد».

در سال 2019 ، دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ، با نقض محدودیت های ایالات متحده ، یک شرکت انرژی دولتی چینی و چندین شرکت نفتکش که تجارت نفت ایران را انجام می دهند، تحریم کرد.

نفت ایران
نفت ایران

در مورد توافق هسته ای ایران ، این مقام ارشد اظهار داشت که کشورش می تواند در صورت تفاهم با تهران به عنوان بخشی از مجموعه اقدامات متقابل یا به عنوان بخشی از بازگشت کامل به توافق هسته ای 2015 ، تحریم های نفتی را کاهش دهد.

او افزود:«در پایان ، هدف ما اعمال مجازات یا تحریم‌ها نیست ما می‌خواهیم ایران از اقدامات هسته ای خود عقب نشینی کند».

او افزود:«علاوه بر لغو تحریم‌های نفتی ، اقدامات تدریجی ایالات متحده می تواند شامل بازگشت رسمی میلیاردها دلار پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی باشد».
این مقام آمریکایی همچنین گفت: «این پول‌های بلوکه شده دقیقاً همان چیزی است که باید در چارچوب روش‌های متقابل دو کشور برای بازگشت به توافق هسته‌ای مورد بحث قرار گیرد».

این اظهارات در حالی است که قرار است آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی برای اولین بار از زمان به قدرت رسیدن جو بایدن با همتایان چینی خود در آلاسکا روز پنجشنبه دیدار کنند.

نفت ایران

براساس اطلاعات شرکت تحقیقاتی انرژی Kpler ، چین در ماه فوریه روزانه حدود 478 هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کند.

این منبع افزود، انتظار می رود این رقم در ماه مارس به حدود 1 میلیون بشکه در روز برسد.

به گفته تحلیل گران امور انرژی، این افزایش به دلیل ارائه تخفیف‌های بزرگی ایران برای فروش نفت محاصره شده خود به شرکت‌های چینی می‌دهد.

«آمریتا سن» وابسته به شرکت مشاوره‌ای Energy Aspects گقته است که دلیل ادامه جریان صدور نفت ایران به خارج به دلیل دشواری ردیابی نفتکش‌های ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید