آمریکا: مانع دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شویم؛ از دیپلماسی استقبال می‌کنیم

رابرت مالی توافق هسته‌ای را سست و شکننده توصیف کرده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با اعلام آمادگی ایالات متحده آمریکا برای مذاکره با ایران از طریق کشور ثالث، یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه این کشور روز پنج‌شنبه 18 مارس 2021 به «العربیه» گفت که واشنگتن «اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا کند».

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین افزود: ضمن ادامه اقدامات برای منع دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای، از روندهای دیپلماتیک استقبال می‌کنیم».

پیش از این رابرت مالی فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران گفته بود که کشورش آماده است با وساطت یک کشور ثالث با ایران مذاکره کند.

يك بازرس آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای در سایت نطنز
يك بازرس آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای در سایت نطنز

دولت آمریکا خواستار گسترده‌تر شدن توافق هسته‌ای به نحوی که سیاست‌های ایران در منطقه، حمایت تهران از گروه‌های شبه‌نظامی و برنامه موشک‌های بالستیک این کشور را در برگیرد، است.

رابرت مالی توافق هسته‌ای را سست و شکننده توصیف کرد و گفت که می‌توان با افزودن پیوست‎‌هایی آن را تقویت کرد.
او همچنین تاکید کرد که ایران در اشتباه است اگر فکر می‌‍کند با حمله به نیروهای آمریکایی در عراق می‌تواند واشنگتن را تحت فشار بگذارد.

به گفته مالی حملاتی که بازوهای ایران در منطقه علیه نیروهای آمریکایی در عراق ترتیب می‌دهد کار را برای دولت جو بایدن در زمینه جلب حمایت‌های منطقه‌ای برای به کارگیری دیپلماسی با هدف حل و فصل تنش‌ها میان تهران و واشنگتن دشوار می‌کند.

در هفته‌ها و ماه‌های گذشته پیکارجویان گروه‌های شبه‌نظامی عمدتا شیعه وابسته به تهران بر شدت حملات خود به نیروهای آمریکایی افزوده‌اند. در ماه فوریه فرودگاه بین‌المللی «اربیل» و پس از آن پایگاه‌های «عین الاسد» و «بلد» مورد حمله موشکی قرار گرفتند.

شبه‌نظامیان حشد الشعبي عراق
شبه‌نظامیان حشد الشعبي عراق

با نزدیک شدن پایان یافتن دوران ریاست جمهوری حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، علی ربیعی سخنگوی دولت بر تلاش برای توافق با غرب در مورد تحریم‌ها در ماه‌های باقی مانده از عمر کابینه روحانی تأکید کرد.
این در حالی است که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، با بیان اینکه تأخیر دربرداشتن تحریم «خیانت» است، رقبای داخلی را به «سنگ‌اندازی» در راه بازگشت به برجام متهم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید