آمریکا خواهان احترام ترکیه به آزادی بیان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا چهارشنبه 17 مارس 2021 اعلام کرد که تلاش مقامات ترکیه برای انحلال حزب دمکراتیک خلق‌ها که یک حزب طرفدار کُردها است، اگر به سرانجام برسد، به میزان زیادی به «تضعیف دموکراسی» در ترکیه منجر خواهد شد.

وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه خود در این رابطه سلب کرسی نمایندگی پارلمانی از «عمر فاروق گرگرلی اغلو» نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها(HDP) و مدافع حقوق بشر را «بسیار نگران کننده» توصیف کرد.

عمر فاروق گرگرلی اغلو
عمر فاروق گرگرلی اغلو

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه یک دادستان این کشور چهارشنبه درخواستی را به دادگاه عالی این کشور ارائه داده و خواستار ممنوعیت حزب دموکراتیک خلق‌ها طرفدار کُردها به اتهام فعالیت‌های «تروریستی» شد.

Advertisement

براساس همین گزارش دادستان کل ترکیه لایحه اتهامی را به دادگاه عالی این کشور ارائه داده که در آن خواستار ممنوعیت حزب دموکراتیک خلق‌ها شده؛ حزبی که از سال 2016 در معرض حملات سرکوب شدید واقع شده و رهبر آن صلاح‌الدین دمیرتاش بازداشت شده است.

این اقدام در راستای اقدامات سرکوب دولت ترکیه علیه حزب دموکراتیک خلق‌ها، سومین حزب بزرگ در پارلمان این کشور است، که سال‌هاست ادامه دارد.

این اقدامات اخیرا و در پی فراخوان ملی‌گرایان هم‌پیمان با حزب عدالت و توسعه به ریاست رجب طیب اردوغان برای ممنوعیت حزب دموکراتیک خلق‌ها به دلیل ادعای ارتباط با گروههای مسلح کُرد، افزایش یافته است.

خبرگزاری آناتولی اعلام کرد که در لایحه اتهامی علیه حزب دموکراتیک خلق‌ها ذکر شده که اعضای این حزب با اظهارات و رفتارشان برای فروپاشی اتحاد دولت و مردم ترکیه تلاش می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید