شورای وزیران سعودی بر اهمیت تمدید ممنوعیت صادرات سلاح به ایران تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

شورای وزیران پادشاهی عربی سعودی در جلسه شامگاه سه‌شنبه 16 مارس 2021 خود بر اهمیت تمدید ممنوعیت صادرات سلاح به ایران تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) شورای وزیران سعودی در جلسه شامگاه سه‌شنبه خود که از طریق ویدیو کنفرانس و به ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه سعودی برگزار شد، بر اهمیت تمدید ممنوعیت صادرات سلاح به ایران در سایه ادامه رویکرد تهران به ارسال پهپادها و سلاح‌های پیشرفته به شبه‌نظامیان حوثی که به طور عمد و سازمان‌یافته‌ای در اقدامات تروریستی علیه مردم یمن، هدف قرار دادن غیرنظامیان و مناطق مسکونی غیرنظامی در پادشاهی سعودی به کار گرفته می‌شود، تاکید کرد.

شورای وزیران سعودی همچنین تلاش‌های بین‌المللی به منظور تضمین عدم دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای و عدم توسعه برنامه موشکی تهران در راستای عاری کردن منطقه خلیج از تمامی سلاح‌های کشتار جمعی را مورد تایید قرار داد.

این شورا همچنین تدابیر اتخاذ شده از سوی ریاض برای محافظت از امکانات و دستاوردهای ملی این کشور را در جهت حفظ امنیت انرژی جهان و متوقف ساختن اقدامات تروریستی به منظور تضمین ثبات صادرات انرژی و امنیت صادرات نفت و تضمین جریان کشتیرانی دریایی و تجارت جهانی دانست.

شورای وزیران همچنین دو حمله تروریستی برای هدف قرار دادن بندر رأس التنوره سعودی و شهرک مسکونی در شهر الظهران این کشور را نقض آشکار همه قوانین و عرف‌های بین‌المللی و اقدامی خیانتکارانه و بزدلانه دانست که به همان اندازه که سعودی را هدف قرار می‌دهد، در مقیاس بزرگتری اقتصاد جهانی را هدف قرار داده است.

این شورا مجددا فراخوان ریاض خطاب به کشورها و سازمان‌های جهان را تکرار کرد که از آنها خواسته است تا در مقابل این‌گونه اقدامات علیه مناطق غیر نظامی و تاسیسات حیاتی بایستند.

در همین راستا ماجد بن عبدالله القصبی سرپرست وزارت اطلاع‌رسانی سعودی در بیانیه‌ای به خبرگزاری رسمی سعودی بر محتوای نامه نمایندگی پادشاهی سعودی در سازمان ملل متحد به شورای امنیت تاکید کرد.

او گفت، نمایندگی سعودی در سازمان ملل در نامه به شورای امنیت خواستار پایبندی جامعه بین‌المللی به تعهداتش در مقابله با اقدامات خصمانه نظامی شبه‌نظامیان حوثی تروریست مورد حمایت ایران علیه غیرنظامیان و مناطق غیرنظامی در این پادشاهی و مجازات عاملان آن تهدیدها شده است.

القصبی گفت که اقدامات خصمانه شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت رژیم تهران تلاش‌های سازمان ملل برای دست‌یابی به راه حل سیاسی در یمن را تضعیف کرده و به اعتبار قطعنامه‌های بین‌المللی لطمه وارد می‌کند.

شورای وزیران سعودی همچنین به محتوای بیانیه صادره از یکصد و پنجاه و پنجمین دوره از نشست شورای اتحادیه کشورهای عربی در سطح وزیران پرداخت که در آن در سطح کمیته عربی وزیران چهارجانبه به تحولات بحران با ایران و راهکارهای مقابله با دخالت‌های تهران در امور داخلی کشورهای عربی، از جمله محکومیت دخالت‌های ایران و محکومیت اظهارات تحریک‌آمیز مستمر مسئولان ایرانی علیه کشورهای عربی پرداخته شده است.

در همین راستا شورای وزیران سعودی مجددا بر درخواست پادشاهی عربی سعودی تاکید کرد که از جامعه بین‌المللی خواسته تا به مسئولیت‌هایش در قبال تهدیدهای اقدامات ایران علیه امنیت و صلح بین‌المللی عمل کند.

رياض اشغال کاخ «المعاشیق» مقر ریاست جمهوری یمن را محکوم کرد

وزارت خارجه پادشاهی عربی سعودی شامگاه سه‌شنبه 16 مارس 2021 اشغال «کاخ المعاشیق» مقر دولت تشکیل شده به موجب توافق ریاض در عدن، پایتخت مؤقت یمن را محکوم کرد.

کاخ المعاشیق در عدن که به دنبال توافق ریاض میان دولت قانونی یمن و شورای انتقالی جنوبی یمن به عنوان مقر دولت تعیین شده بود سه‌شنبه از سوی معترضان به نابسامانی‌های اقتصادی در جنوب یمن اشغال شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) پادشاهی عربی سعودی بر حمایت از دولت یمن که به موجب توافق 30 دسامبر گذشته ریاض فعالیت‌های خود را به ریاست معین عبدالملک آغاز کرده تاکید کرد.
پادشاهی سعودی بر ضرورت دادن فرصت کامل به دولت یمن برای خدمت‌رسانی به مردم یمن تاکید کرد.

سعودى همچنین از دو طرف توافق ریاض خواست تا برای اجرای سایر بندهای توافق فورا پاسخ داده و در ریاض تشکیل جلسه دهند. سعودی همچنین اجرای توافق ریاض را تضمینی برای وحدت صف‌های مردم یمن دانست.

وزارت خارجه سعودی تاکید کرد که اجرایی شدن توافق ریاض مانع از خونریزی میان یمنی‌ها شده و به اختلافات میان‌ آنها پایان داده و بازگرداندن دولت، امنیت و ثبات به ملت یمن را تضمین خواهد کرد.

دولت قانونی یمن شامگاه سه‌شنبه تاکید کرد که اشغال کاخ معاشیق مقر ریاست جمهوری در عدن پایتخت موقت یمن، از سوی تظاهرکنندگان، «با هیچ‌ شکلی از اشکال تظاهرات مسالمت‌آمیز قانونی مشروع که علل آن قابل فهم است مرتبط نبوده و آن را جز به عنوان شکلی از اشکال هرج و مرج و تعدی علیه دولت و قانون‌شکنی نمی‌توان طبقه‌بندی کرد.

تظاهرکنندگان در جنوب یمن سه‌شنبه در اعتراض به وخامت در زمینه ارائه خدمات اساسی، عدم پرداخت حقوق و مطالبه جهت حد گذاشتن برای فروپاشی ارزش پول ملی و همچنین وخامت اوضاع اقتصادی این کشور، مقر ریاست جمهوری یمن در کاخ معاشیق در عدن را اشغال کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید