گزارش اطلاعاتی آمریكا: روسیه و ایران انتخابات آمریکا را هدف قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امنیت داخلی و وزارت دادگستری آمریكا اعلام كرد كه روسیه و ایران زیرساخت‌ها و امنیت چندین شبکه مرتبط با انتخابات 2020 ریاست جمهوری آمریكا را هدف قرار دادند که البته تاثیری بر نتایج انتخابات نداشت.

منابع آمریکایی گفتند که واشنگتن هفته آینده در واکنش به مداخله احتمالی روسیه در انتخابات اخیر، مسکو را تحریم خواهد کرد.

گزارش مشترک دو وزارتخانه بیان داشت که کارزارهای بزرگ اینترنتی روسیه و ایران چندین بخش زیربنایی اساسی را هدف قرار داده‌اند که این حملات، امنیت چندین شبکه که برخی از آنها کارهای مربوط به انتخابات را مدیریت می‌کردند، تحت تأثیر قرار داده بود.

این گزارش ادامه داد: «با این حال بر اعتبار داده‌های رأی‌دهندگان، توانایی رأی دادن، شمارش آرا و انتشار به موقع نتایج انتخابات، تأثیر مهمی نگذاشته‌اند».
این گزارش می‌افزاید برخی نهادهای وابسته به روسیه‌، ایران و چین «از نظر مادی» امنیت شبکه‌های مرتبط با سازمان‌های سیاسی، نامزدها و مبارزات انتخاباتی آمریکایی را تحت تأثیر قرار داده بودند.

بر اساس این گزارش، چندین نهاد وابسته به ایران، چین و روسیه، حداقل اطلاعاتی را جمع‌آوری کرده بودند که می‌توانست برای نفوذ و نشر اطلاعات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری از آنها استفاده کنند، البته این تلاش‌ها باعث آسیب رساندن به مواد اطلاعاتی نشد.

در این گزارش اشاره شده است که هیچ مدرکی وجود ندارد که نهادهای وابسته به دولت‌های خارجی از رای‌گیری، یا اصلاح آراء آمریکایی‌ها جلوگیری یا مانع روند شمارش آرا یا صدور نتایج انتخابات ریاست جمهوری شوند.

گزارش مذکور اما، نظریه توطئه و تقلب در انتخابات ریاست جمهوری که برخی از هواداران ترامپ هنوز بر آن اصرار دارد را رد کرده است.

سناتور دموکرات، مارک وارنر، رئیس کمیته اطلاعات سنا، گفت: «این گزارش تلاش مستمر و خستگی‌ناپذیر دشمنان آمریکا برای تأثیرگذاری بر انتخابات ما را برجسته می کند»

وارنر افزود:«به ویژه روسیه تلاش زیادی نه تنها در سال 2020، بلکه همانطور که همه ما می‌دانیم در سال 2016 نیز تلاش کرد تا بر نتایج انتخابات تاثیر بگذارد».

او ادامه داد:«مشكل طرف‌های خارجی كه می‌خواهند بر رای‌دهندگان آمریكا تأثیر بگذارند به این زودی برطرف نخواهد شد و استمرار اختلافات حزبی در داخل آمریکا، ممكن است زمینه مناسبی برای رشد آن تلاش‌ها در آینده باشد».

سازمان سیا از منابعی گزارش داد که علاوه بر ایران، روسیه و چین کوبا ، ونزوئلا و حزب الله لبنان نیز همگی تلاش کرده‌اند تا در انتخابات سال 2020 بر رای‌دهندگان و کارزار انتخاباتی تأثیر منفی بگذارند.

در گزارش اطلاعاتی به تشدید حملات سایبری ایران و تلاش برای تأثیرگذاری بر روند انتخابات اخیر ریاست جمهوری اشاره شده است.

این گزارش از تأیید و حمایت علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در مورد حملات سایبری برای تأثیرگذاری در برگزاری انتخابات آمریکا خبر داده و افزود که ایران پیام‌های تهدیدآمیزی را برای شهروندان آمریکایی ارسال می‌کرد.

این گزارش ادامه داد که ایران در شبکه‌های اجتماعی و به ضعف و بحران‌هایی مانند مسئله کرونا، رکود اقتصادی و ناآرامی‌های داخلی در ایالات متحده تمرکز کرده و اذهان عمومی را تشویش می‌کرد.

ایرانی‌ها از سال 2012 حساب‌های جعلی ایجاد کرده و بیش از هزار مورد از این اخبار دروغ را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

به گفته این گزارش، البته شبکه‌های اجتماعی بسیاری از این حساب‌های جعلی را حذف و آن را برای همیشه مسدود کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید