چه رابطه‌ای میان ميگرن و بیماری دیابت زنان وجود دارد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیابت یک بیماری مزمن است که با بالا رفتن سطوح گلوکز در بدن مشخص می‌شود، اما میگرن سردردی شدید در ناحیه‌ای از سر که به دلیل شدت آن حالتی از تهوع و حساسیت به نور برای شخص بیمار بوجود می‌آید.

طبق وبسایت «بولدسکای» دیابت می‌تواند باعث عوارض زیادی از جمله میگرن شود، ارتباط میگرن و دیابت در مردان حدود 6٪ است در حالی این نسبت در میان زنان 18٪ شایع است. با این حال ربط دادن مستقیم میگرن به دیابت همچنان بحث‌برانگیز است. کارشناسان علوم پزشکی بر این باورند که عوامل ژنتیکی، محیطی و سایر عوامل محرک مانند افت قند خون و روزه‌‌داری نقشی اساسی در ایجاد میگرن دارند.

میگرن و دیابت

یک پژوهش علمی نشان می‌دهد که زنان مبتلا به «میگرن فعال» در مقایسه با زنان بدون سابقه بیماری میگرن 30٪ خطر ابتلا به دیابت نوع (دو) را دارند. متخصصان بر اين باورند كه احتمالاً علت سطوح بالای اسیدهای چرب پلاسما و اجسام کتون هستند که قبل از شروع میگرن شناسایی شده‌اند.

آزمايش ديابت
آزمايش ديابت

روزه‌داری باعث کاهش قند خون در بدن شده و تولید کتون‌ها را افزایش می‌دهد، کتون‌ها مواد شیمیایی هستند که توسط کبد در بدن انسان ترشح می‌شوند و به عنوان منبع جایگزین برای تولید انرژی قرار می‌گیرند. کتون‌ها توسط سلول‌های مختلف بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند تا به عنوان بافتی برای افزايش انرژی بدن شوند.در نتیجه افزایش اجسام کتون ممکن است به عنوان عاملی محرک برای بروز میگرن عمل کند.

این عوامل ارتباط معکوس بین میگرن و خطر دیابت را توضیح می‌دهد

اگر سطح گلوکز در زمان دیابت یا قبل از آن بالا باشد، این وضعیت می‌تواند خطر ابتلا به میگرن را در مقایسه با افرادی که سطح قند خون پایین دارند، کاهش دهد.

البته عامل دیگری وجود دارد که به کاهش تراکم رشته‌های عصبی حسی مربوط می‌شود. دیابت باعث ضعیف شدن اعصاب حسی بدن می‌شود و میگرن به عنوان یک «اختلال سردرد عصبی» شناخته شده است. بنابراین به دلیل ضعف برخی از عصاب‌های حسی مرتبط با میگرن، ممکن است شیوع میگرن فعال کاهش یابد.

راه‌های کاهش علائم بیماری میگرن و دیابت:

رژیم یا کم‌غذایی می‌تواند و مصرف نوشیدنی‌ها با کاهش سیتوکین‌های التهابی و بهبود شرایط گوارشی روی سردرد یا میگرن تأثیر بگذارد.

نوشیدنی‌ها

1-آب پرتغال

پرتقال به دلیل داشتن خاصیت پایین آوردن قند در خون وهمینطور محتوی شاخص گلیسمی و منیزیم، از حملات میگرن جلوگیری می‌کند.

2-آب میوه‌های برگ سبز

نوشیدنی سبزیجات برگ‌دار از اسفناج، کلم بروکلی و کلم پیچ تهیه می‌شود. وجود ویتامین‌های اساسی مانند ویتامین B و اسید فولیک در این نوشیدنی به جلوگیری از حملات میگرن کمک می‌کند.

سبزیجات برگدار و آب میوه

می‌توان با مخلوطی از اسفناج، کرفس، هویج، کاهو و کلم پیچ، یک نوشیدنی تهیه کرد و سپس میوه‌های تازه مانند آناناس، انبه، توت، پرتقال یا هر میوه فصلی و مقدار آب و دارچین به آن اضافه کرد.

3-چای زنجبیل

آنتی اکسیدان‌ها و مواد شیمیایی گیاهی موجود در زنجبیل به جلوگیری از تهوع و حملات میگرن کمک می‌کند. می‌توان آن را با عسل شیرین کرد.

4-سبک زندگی روزانه

علائم دیابت نوع (دو) را می‌توان با تغییر در سبک زندگی روزانه مانند ورزش روزانه، داشتن یک رژیم غذایی سالم بر اساس غذاهای حاوی فیبر بالا و ترک سیگار کاهش داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید