واکنش مشاور رئیس جمهوری افغانستان به نشست مسکو

رقابت‌های سیاسی ارگ ریاست جمهوری با تیم عبدالله عبدالله

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

هرچند ارگ ریاست جمهوری افغانستان هنوز در مورد نشست مسکو رسماً اظهار نظر نکرده، اما شاه‌حسین مرتضوی، مشاور رئیس‌ جمهوری این کشور چهارشنبه 17 مارس، در این مورد واکنش نشان داد و در توییتی نوشت، کشوری که پیاز ندارد چه مجبور است در امور کشورهای دیگر مداخله می‌کند».
مرتضوی در توییتی قصه پیاز و مسکو را توضیح داده و نوشت، محمد آصف محسنی بنیانگذار حزب حرکت اسلامی افغانستان در «دوران جهاد» در ترکیب یک هیات به مسکو سفر کرده بود. محسنی هنگام غذا در هتل محل اقامت پیاز خواسته بوده، اما برایش گفته شده بود که پیاز نداریم».
مرتضوی ادامه داد، محمد آصف محسنی گفته بود کشوری که پیاز ندارد چه مجبور است در امور کشورهای دیگر مداخله می‌کند.

مشاور رئیس ‌جمهوری افغانستان در پایان نوشت: «حالا امید است پیاز و کچالو در مسکو فراوان باشد، تا انرژی بیشتری برای رسیدن به صلح تامین گردد!».

مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان در حالی به برگزاری نشست مسکو واکنش منفی نشان داده که برخی فعالان سیاسی این کشور می‌گویند، اظهارات مرتضوی بیشتر به رقابت‌های سیاسی ارگ ریاست جمهوری با تیم عبدالله عبدالله و احزاب این کشور ارتباط دارد؛ چون در نشست مسکو بیشتر رقیبای سیاسی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور اشتراک کرده اند.
از سوی دیگر، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در راس یک هیئت 12 نفری امروز چهارشنبه به شهر مسکو پایتخت روسیه سفر کرد تا در نشستی در رابطه به صلح افغانستان اشتراک کند.
روزنامه «هشت صبح» نوشت، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی، سیدسعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح، حامد کرزی، رئیس جمهوری سابق افغانستان، میررحمان رحمانی، رئیس پارلمان، مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی افغانستان، محمدکریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان، محمدعلم ایزدیار، معاون اول مجلس سنا افغانستان، محمدمعصوم استانکزی، رئیس هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان، متین بیک، احمدنادر نادری و حبیبه سرابی اعضای هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان در نشست مسکو شرکت می‌کنند.
نشست مسکو به ابتکار کشورهای عضو گروه 3+1 موسوم به «ترویکای توسعه‌یافته» قرار است به تاریخ 18 مارس 2021 در شهر مسکو پایتخت روسیه برگزار شود. هدف از برگزاری این نشست سرعت بخشیدن به روند مذاکرات دوحه گفته شده است.
طالبان اعلام کردند که هیأت 10 نفری از اعضای دفتر سیاسی این گروه به ریاست ملا عبدالغنی برادر در نشست مسکو شرکت می‌کند.
در همسن راستا، وزارت خارجه آمریکا نیز از شرکت زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه واشنگتن در امور صلح افغانستان در نشست مسکو خبر داده است.
گفتنی است که محمد اشرف غنی، رئیس‌ جمهوری افغانستان سه‌شنبه 16 مارس 2021 اعلام کرد، بدون انتخابات حاضر به انتقال قدرت به جانشین خود نیست.
غنی تاکید کرد: «اگر طالبان فردا هم به انتخابات حاضر باشند، ما آماده هستیم، اما بدون انتخابات حاضر به انتقال قدرت به جانشین خود نیستم. 42 سال جنگ کفایت می‌کند و ما هم مانند سایر ملل جهان حق زندگی را داریم».
محمد اشرف غنی ادامه داد: «به مبنای قانون اساسی، هیچ فردی حق ندارد که حق تابعیت یک افغان را سلب کند و هیچ افغان از افغان دیگر کم و زیاد نیست».
او اظهار کرد: «ما در مقایسه با هر کشور منطقه و جهان برای دستیابی به صلح، صد برابر استعجالیت داریم، اما برای تامین صلح پایدار و عادلانه به عوض احساسات بر اساس واقعیت‌های به پیش می‌رویم».
محمد اشرف غنی گفت، حکومت افغانستان برای رسیدن به صلح پایدار و عادلانه نقشه راه دارد و بر اساس این نقشه راه، این کشور به هدف مطلوب که همانا حاکمیت ملی، جمهوریت، وحدت ملی، بی‌طرفی، اتصال و صلح پایدار و عادلانه است، خواهد رسید».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید