نگرانی شدید از افزایش حملات هدفمند علیه خبرنگاران در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امروز چهارشنبه 17 مارس، برابر با 27 حوت(اسفند) «روز ملی خبرنگار» در افغانستان «کمیته مصونیت خبرنگاران افغان» با نشر اعلامیه‌ای از افزایش حملات هدفمند علیه خبرنگاران در این کشور شدیداً ابراز نگرانی کرده است.

در این اعلامیه آمده، خبرنگاران، کارمندان رسانه‌ای و رسانه‌های افغانستان با مشکلات بی‌سابقه و جدی امنیتی و اقتصادی و به‌خصوص نگرانی‌های زیاد نسبت به آینده آزادی بیان در این کشور، روبه‌رو هستند.

در این اعلامیه آمده: «حملات هدفمند علیه خبرنگاران(افغانستان) که از ماه نوامبر 2020، آغاز شد تاکنون جان 9 خبرنگار و کارمند رسانه‌ای را گرفته است. تاثیرات منفی حملات هدفمند علیه خبرنگاران با اضافه شدن تاثیرات ناگوار اقتصادی برخواسته از شیوع ویروس همه‌گیر کرونا، کار و فعالیت خبرنگاران و رسانه‌ها را در تولید محتوا و اطلاع رسانی محدود کرده است».

آخرین آماری که «کمیته مصونیت خبرنگاران افغان» بر حضور زنان در رسانه‌های افغانستان جمع‌آوری کرده نشان می‌دهد که 301 زن تنها طی شش ماه دوم سال 1399 خورشیدی، در اثر عواملی هم‌چون، تهدیدات امنیتی به‌خصوص قتل‌های هدفمند اخیر، مشکلات مالی رسانه به دلیل ویروس کرونا و دریافت حقوق کم وظایف شان را ترک گفته و یا از دست داده‌اند. این آمار 18 درصد کل خبرنگاران زن در این کشور را تشکیل می‌دهد.

براساس این اعلامیه: «کمیته مصونیت خبرنگاران افغان به‌منظور تامین مصونیت خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای تلاش‌های خویش را طی چند ماه گذشته چند برابر نموده است. از جمله قضایای قتل خبرنگاران و کارمندان رسانه‎ای به‌صورت جدی پیگیری شده، ولی روند شریک‌سازی اطلاعات توسط نهادهای امنیتی درباره‌ی این قضایا، رضایت‌بخش نبوده است».

درخواست همکاری از نهادهای بین‌المللی

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان از وضعیت موجود افغانستان شدیداً ابراز نگرانی کرده و به‌صورت مشخص از حکومت این کشور و نهادهای بین‌المللی خواسته است که تحقیقات و بررسی‌های جدی در مورد قضایای قتل خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای انجام دهند تا به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران نقطه پایان گذاشته شود. در این پروسه، باید معلومات به‌صورت واضح و روشن با مردم و جامعه رسانه‌ای شریک شود.

در این اعلامیه آمده: «با تسریع پروسه صلح افغانستان، جامعه رسانه‌ای از آینده آزادی بیان و رسانه‌ها در کشور سخت نگران اند. کمیته از حکومت و نهادهای بین‌المللی توقع دارد که پیشنهادات جامعه رسانه‌ای در مورد حراست از آزادی بیان در جریان مذاکرات صلح را تطبیق نمایند».

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان از حکومت افغانستان و تمام نهادهای بین‌المللی خواسته است تا با درنظرداشتن قوانین بین‌المللی و قوانین داخلی این کشور از اصل آزادی بیان که دست‌آورد مهم دو دهه گذشته در افغانستان است، در جریان پروسه صلح حمایت و حفاظت نمایند.

قابل ذکر است که افغانستان همواره یکی از کشورهای خطرناک و مرگبار برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای گفته شده است که براساس گزارش‌ها، طی چند ماه اخیر، ده‌ها خبرنگار به دلیل تهدیدات امنیتی و حملات هدفمند از افغانستان خارج شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید