حملات هوایی نیروهای آمریکایی به مواضع طالبان در قندهار افغانستان

اين حملات به هدف حمایت از نیروهای امنیتی افغان صورت گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سانی لگت، سخنگوی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان چهارشنبه 17 مارس 2021 تایید کرد، به هدف حمایت از نیروهای امنیتی افغان، مواضع گروه طالبان در ولایت قندهار این کشور هدف حملات هوایی قرار گرفت.
سانی لگت در توییتی نوشت، در جریان 48 ساعت گذشته مواضع گروه طالبان در شهر قندهار و ولسوالی‌های ژیری و سپین‌بولدک این ولایت هدف حملات هوایی قرار گرفت.
او اضافه کرد، این حملات هوایی زمانی صورت گرفت که جنگجویان طالبان می‌خواستند به مواضع نیروهای امنیتی افغان حملات تهاجمی انجام دهند.
سانی لگت اضافه کرد، براساس امضای توافق‌نامه صلح دوحه، نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان حمایت‌شان را از نیروهای امنیتی افغان ادامه می‌دهند.

واکنش گروه طالبان

یوسف احمدی، یکی از سخنگویان گروه طالبان چهارشنبه 17 مارس، با انتشار اعلامیه‌ای نوشت، نیروهای آمریکایی افراد طالبان را در ولسوالی‌های پنجوایی، خاکریز و ارغستان ولایت قندهار افغانستان هدف حملات هوایی قرار دادند».
در این اعلامیه آمده، این حملات هوایی زمانی رخ داد که افراد طالبان در سفر یا در پاسگاه‌هایشان مستقر بودند که در نتیجه شماری از افراد این گروه کشته و زخمی شدند».
گروه طالبان این حملات هوایی نیروهای آمریکایی را محکوم کرده و آن را در مخالفت با توافق‌نامه صلح دوحه خوانده است.
اما سانی لگت سخنگوی نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان این ادعای طالبان «بی اساس» خوانده است.
شایان ذکر است که توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان 29 فوریه 2020 در شهر دوحه قطر رسماً امضا شد. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا و ملا عبدالغنی برادر، معاون رهبر طالبان این توافق‌نامه را امضا کردند.
هم‌زمان با امضای توافق‌نامه صلح آمریکا با طالبان، حکومت افغانستان و آمریکا اعلامیه‌ای مشترک منتشر کردند.
در این اعلامیه آمده بود: «ایالات متحده بعد از اعلان این اعلامیۀ مشترک و توافق با طالبان در مدت 135 روز شماری نیروهای نظامی‌اش را در افغانستان به 8600 نفر کاهش می‌دهد و دیگر تعهدات شان را براساس توافق‌نامه صلح امریکا با طالبان عملی خواهد کرد».
در ادامه این اعلامیۀ مشترک ذکر شده بود: «در تطابق با ارزیابی و تشخیص مشترک از سوی ایالات متحده امریکا و جمهوری اسلامی افغانستان، ایالات متحده، متحدین و ائتلاف بین‌المللی بقیه نیروهای شان را در جریان 14 ماه بعد از اعلان این اعلامیۀ مشترک و توافق‌نامه امریکا و طالبان از افغانستان خارج نموده و تمام نیروهایش را از پایگاه‌های باقی‌مانده، مشروط به اجرای تعهدات طالبان در توافق‌نامه بین ایالات متحده و طالبان از افغانستان خارج می‌کنند».
از سوی دیگر، وزارت دفاع آمریکا در ماه مارس 2020 اعلام کرد که روند کاهش سربازان آمریکایی از افغانستان آغاز شده است.

Advertisement

بهای سنگین خروج شتاب زده از افغانستان

روزنامه آمریکایی «واشنگتن پٌست» در ماه نوامبر 2020 گزارش داد که پس از امضای توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان در ماه فوریه 2020 در دوحه قطر، واشنگتن 10 پایگاه نظامی‌اش را در افغانستان بسته کرده است.
این روزنامه اضافه کرد، بسته شدن پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان بخشی از این توافق‌نامه بود که با بسته شدن این پایگاه‌های نظامی، هزاران سرباز آمریکایی از این کشور خارج شده اند که پیامدهای خروج سربازان آمریکایی از افغانستان روشن نیست. این پایگاه‌های نظامی آمریکا در ولایت‌های ارزگان، هلمند، لغمان و پکتیا افغانستان بود.
اما سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) 17 نوامبر 2020 با نشر اعلامیه‌ای نوشت، خروج شتاب زده از افغانستان بهای سنگینی در قبال خواهد داشت، اگر آمریکا این کشور را ترک کند، ناتو خواهد ماند.
ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت، با خروج شتاب زده از افغانستان گروه داعش بار دیگر در این کشور جان خواهد گرفت و افغانستان دوباره به جایگاه «تروریست‌های بین‌المللی» تبدیل خواهد شد و آنها به هدف حمله به کشورهای دیگر برنامه‌ریزی خواهند کرد.
استولتنبرگ تاکید کرد، ناتو نزدیک به 12 هزار سرباز در افغانستان دارد که بیشتر از نیمی از آنها سربازان غیرآمریکایی هستند.
او افزود، اگر نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک کنند، ناتو به مأموریت خود در بخش‌های آموزش، مشوره دهی و کمک به نیروهای افغان ادامه خواهد داد.
دبیرکل ناتو علاوه کرد، این سازمان به تمویل مالی نیروهای افغانستان تا سال 2024 متعهد است و اعضای این سازمان باهم به افغانستان رفتند و در زمان مناسب باهم از این کشور خارج خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید