جو بایدن ولادیمیر پوتین را «قاتل» خواند

اتهام پوتین به دخالت در انتخابات ایالات متحده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده، ولادیمیر پوتین همتای روسی خود را «قاتل» خوانده و تأکید کرد که او بهای دخالت در انتخابات ایالات متحده را پرداخت خواهد کرد.
بایدن در پاسخ به این سئوال که آیا رئیس جمهور روسیه را «قاتل» می‌داند، گفت: «بله، باور من این است.» این گفته بایدن، واکنش فوری ریاست پارلمان روسیه را به دنبال داشت که تأکید کرد: «حمله به پوتین به معنای حمله به روسیه است.»
بایدن گفت که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با عواقب تلاش‌ها برای تأثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نفع دونالد ترامپ، روبرو خواهد شد و این اتفاق به زودی رخ خواهد داد.
بایدن چهارشنبه 17 مارس 2021 در مصاحبه‌ای با ای بی سی نیوز، گفت: «او هزینه آن را پرداخت خواهد کرد و به زودی خواهید دید که منظورم چیست.»
ویاچسلاو ولودین رئیس پارلمان روسیه و از محافل نزدیک به پوتین، در حساب تلگرامی خود در پاسخ به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا نوشت: «این هیستری ناشی از ناتوانی است. پوتین رئیس جمهوری ما است و هرگونه حمله به او، حمله به کشور ما به حساب می‌آید.»
روسیه و ایران انتخابات 2020 آمریکا هدف قرار دادند
وزارت امنیت داخلی و داگستری ایالات متحده اعلام كردند كه روسیه و ایران، زیرساخت‌های انتخابات اخیر آمریكا درسال 2020 را هدف قرار دادند، بدون اینكه بتوانند بر نتایج، تأثیر بگذارند.
گزارش مشترک دو وزارتخانه بیان داشت که «کمپین‌های گسترده روسیه و ایران، بخش‌های زیربنایی اساسی را هدف قرار دادند که بر امنیت چندین شبکه تاثیر گذاشت که برخی از کارهای انتخاباتی را مدیریت می‌کردند.»
این گزارش افزود که احزاب روسی، ایرانی و چینی وابسته به دولت‌های این کشورها «به شکلی ملموس»، امنیت شبکه‌های مرتبط با سازمان‌های سیاسی، نامزدها و کمپین‌های آمریکایی را تحت تأثیر قرار دادند.
نخستین تماس میان بایدن و پوتین
بایدن پس از روی کار آمدن با ولادیمیر پوتین با همتای روسی خود تلفنی تماس گرفت و پس از پایان کنفرانس مطبوعاتی خود، هنگامی که خبرنگاری باصدای بلند از رئیس جمهوری ایالات متحده در مورد محتوای تماسش با پوتین پرسید، با شوخی به او گفت که «پوتین به شما سلام رساند.»
شایان توجه است که بایدن و همتای روسی او، اولین مکالمه تلفنی خود را از زمان ورود بایدن به کاخ سفید در 20 ژانویه انجام داده بودند.
پوتین طی این تماس تأکید کرد که عادی سازی روابط میان روسیه و ایالات متحده «در راستای خدمت به منافع هر دو کشور و بلکه تمامی جهان خواهد بود.»
كرملین نیز در آن زمان فاش كرد كه دو طرف از تبادل دو یادداشت دیپلماتیک میان خود در مورد دستیابی به توافق برای تمدید پیمان خلع سلاح استراتژیك تهاجمی، ابراز خرسندی كردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید