تجمع صدها خودروی سوختبر در مرز بلوچستان بعد از اجرای «طرح رزاق» سپاه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فعالان بلوچ با انتشار ویدئوهایی در شبکه‌های مجازی گزارش دادند که صدها خودروی سوخت‌بر متعلق به مردم بلوچ، 8 روز است که در مرز بین ایران پاکستان متوقف مانده‌اند. این سوختبران در پی اجرای «طرح رزاق» سپاه پاسداران، از عبور از مرز، منع شده‌اند.

فعالان بلوچ امروز چهارشنبه 27 اسفند، در گزارشات ویدیویی خود از تجمع سوختبران بلوچ مدعی شدند که سپاه پاسداران در هماهنگی با ارتش پاکستان 8 روز است که با بستن گذرگاه‌های مرزی «شمسر سراوان» و «پروم» مانع تردد صدها خودروی سوختبر شده‌اند. این گزارشها حاکی از آن است که سوختبران بدون آب و غذا در نقطه صفر مرزی گیر افتاده‌اند. فعالان بلوچ هشدار دادەاند که استمرار این وضع منجر به بیکاری هزاران تن خواهد شد.

هفته گذشته نیز نیروهای دریابانی سپاه در استان هرمزگان در راستای اجرای «طرح رزاق» به سمت چند قایق سوخت‌بر آتش گشودند که در جریان آن دو سوخت‌بر کشته و زخمی شدند.

بعد از این حادثه مردم محلی در واکنش به این تیراندازی کور ماموران، تعدادی از قایق‌های گشتی سپاه پاسداران را به آتش کشیدند.

بخش‌های جنوبی ایران و به ویژه جنوب شرق این کشور در استان سیستان و بلوچستان در روزها و هفته‌های گذشته شاهد اعتراضات گسترده‌ای بود که در کشته شدن تعدادی از سوخت‌بران به راه افتاد. در این اعتراضات تعداد قابل توجهی از معترضان به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شدند. هر چند آمار دقیقی از کشته‌های این اعتراضات وجود ندارد، اما فعالان بلوچ، شمار آنها را ده‌ها نفر اعلام کرده‌اند.

به مانند همه اعتراضات سال‌های اخیر در ایران، با هدف جلوگیری از انتشار اخبار اعتراضات و سرکوب آنها، حکومت ایران دسترسی مردم این مناطق به اینترنت را برای روزهای متوالی قطع کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید