بلینکن: چین رفتاری سرکوب‌گرانه و تجاوزکارانه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده چهارشنبه 17 مارس 2021 گفت که چین، رفتار تجاوزکارانه و سرکوبگرانه‌تری را به ویژه در شرق و جنوب دریای چین در پیش گرفته‌است.

بلینکن در توکیو به خبرنگاران ژاپنی گفت که پکن با اقدامات دریایی و مواضع خود در قبال تایوان، «باعث افزایش تنش و نه کاهش آن» در منطقه می‌شود.
او افزود که پکن «در داخل با سرکوب‌گری زیاد و در خارج از کشور با خشونت بیشتر به ویژه در دریای چین شرقی در ارتباط با مجمع‌الجزایر سن‌کاکو و دریای چین جنوبی و همچنین در مورد تایوان، عمل می‌کند.»

این در حالی است که یک مقام ارشد دولت آمریکا، سه شنبه 16 مارس گفت که دولت بایدن، موضعی «قاطع» را در قبال چین در پیش گرفته و به پکن اجازه نمی‌دهد به اختلافات میان جناح‌های گوناگون در دولت آمریکا، دامن بزند.

این مقام مسئول در اظهار نظری تلفنی گفت، واشینگتن بر این باور است که مذاکرات جدی با مقامات ارشد چین انجام داده و نگرانی‌های خود را در مورد رفتار چین در قبال هنگ کنگ، نقض حقوق بشر در استان شین جیانگ و فعالیت سایبری «مخرب» پکن را مطرح خواهد کرد.

مسئول دیگری نیز خاطر نشان کرد که ایالات متحده، انتظار «راهکار» یا نتایج مشخصی از جلسه برنامه‌ریزی شده برای 18 مارس در آلاسکا و صدور بیانیه مشترک ندارد.

ایالات متحده و ژاپن پس از مذاکرات رده بالای دیپلماتیک و دفاعی در توکیو با هدف تقویت اتحاد خود در برابر افزایش روزافزون نفوذ چین، سه شنبه ۱۶ مارس در مورد «رفتار بی‌ثبات کننده» پکن، هشدار دادند

لوید آستین وزیر دفاع و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه، با هدف تقویت هم پیمانی‌های منطقه‌ای و ارسال پیام به پکن، در حال اولین سفر خارجی خود هستند که از روز دوشنبه از ژاپن آغاز شد.

این دو سپس عازم کره جنوبی خواهند شد و بازبینی جدید دولت آمریکا در مورد رویکرد خود در قبال پیونگ یانگ نیز بخشی اساسی از گفت‌وگوهای دیپلماتیک خواهد بود.

مذاکرات توکیو بر روی موضوع رزمایش‌های چین در منطقه از جمله حضور فزاینده آن در اطراف جزایر مورد اختلاف با ژاپن، متمرکز بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید