الله‌داد فدایی به عنوان فرمانده پولیس ولایت لغمان افغانستان تعیین شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مقام‌های ولایت لغمان افغانستان، چهارشنبه 17 مارس، تایید کردند الله‌داد فدایی به عنوان فرمانده پولیس این ولایت تعیین شده است.

به گزارش روزنامه «اطلاعات روز» شفیع‌الله افغان‌یار، سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت لغمان گفت، حکم تقرر الله‌داد فدایی به‌عنوان فرمانده پولیس این ولایت منظور شده، ولی هنوز او کارش را آغاز نکرده است.

گفتنی است که وزارت امور داخله افغانستان، 8 فوریه 2021، الله‌داد فدایی را در رابطه با حادثه بهسود، به دادستانی معرفی کرد و وظیفه او را به عنوان فرمانده پولیس ولایت میدان‌وردک به تعلیق درآورد.

شماری از باشندگان حصه اول بهسود، ولایت میدان‌وردک در جنوب افغانستان، روز جمعه 29 ژانویه 2021، برابر حضور گسترده نیروهای امنیتی به شمول الله‌داد فدایی فرمانده پولیس این ولایت تجمع اعتراضی برپا کرده بودند، اما این اعتراض به خشونت کشیده شد.

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان افغانستان ادعا کرده بودند که فرمانده پولیس میدان‌وردک بالای شماری از معترضان تیراندازی کرده که در نتیجه 11 غیرنظامی کشته و 30 تن دیگر زخمی شده‌اند.

پس از آن حکومت افغانستان یک هیأت حقیقت‌یاب را به محل حادثه فرستاد تا این رویداد را از نزدیک بررسی کند.

وزارت داخله افغانستان: در تظاهرات بهسود افراد غیرنظامی کشته و زخمی شدند

وزارت امور داخله افغانستان، روز 8 فوریه 2021، با نشر اعلامیه‌ای نوشت، نتیجه هیأت بررسی‌کننده تظاهرات بهسود ولایت میدان‌وردک در جنوب این کشور نشان می‌دهد که افراد غیرنظامی در این تظاهرات کشته و زخمی شدند و معترضان غیرمسلح بودند.

در این اعلامیه آمده بود، ارزیابی به‌گونه همه‌جانبه و براساس یافته‌های هیأت بررسی‌کننده تظاهرات بهسود انجام شده است که این تظاهرات هنگامی به خشونت کشیده شد که در جریان تظاهرات 11 غیرنظامی کشته و 31 تن دیگر مجروح شدند.

در این اعلامیه ذکر شده بود، وظیفه الله‌داد فدایی، فرمانده پولیس ولایت میدان‌وردک در رابطه به این حادثه به حالت تعلیق درآمده و قضیه به دادستانی سپرده شده است.

وزارت امور داخله افغانستان با خانواده قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرده است و گفت، زخمیان این رویداد در شفاخانه «300 بستر پولیس» به‌گونه رایگان درمان می‌شوند و به خانواده کشته‌شدگان این حادثه رسیدگی لازم صورت می‌گیرد.

این وزارت اضافه کرد، واحدهای اداری ولسوالی‌های حصهٔ اول و دوم بهسود ولایت میدان‌وردک دوباره فعال به باشندگان آن خدمات عرضه خواهند کرد.

کمیسیون حقوق‌بشر: معترضان بهسود، غیرنظامی بودند

«کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان» نتایج بررسی‌های خود در رابطه به حادثه بهسود ولایت میدان‌وردک این کشور نشر نموده و اعلام کرد، معترضان بهسود، غیرمسلح و غیرنظامی بودند که نیروهای امنیتی به‌گونه مستقیم به معترضان تیراندازی کردند.

این کمیسیون اضافه کرد، در نتیجه تیراندازی نیروهای امنیتی به معترضان در بهسود، 11 غیرنظامی کشته شدند و 31 تن دیگر زخمی شدند.

در گزارش کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان آمده بود: «با توجه به اینکه افراد شرکت‌کننده در نخستین تظاهرات، ملکی و غیر‌مسلح‌ بوده‌اند و نیروی امنیتی مستقر در ولسوالی حصه اول بهسود، بدون اقدامات ارعابی و ترساننده به‌گونه سلسه‌مراتبی‌ برای پراکنده‌کردن معترضان خشمگین،‌ به‌گونه مستقیم بر آن‌ها ‌فیر کرده‌اند، اصل محدودیت، ‌ضرورت و تناسب را نقض کرده‌اند».

در این گزارش ذکر شده بود: «کمیسیون باورمند است که با تدبیر و رعایت اصول و معیارهای حقوقی و قانونی، امکان جلوگیری از این رویداد فاجعه‌بار وجود داشته است. تحت نظارت قرار‌دادن معترضان غیر‌مسلح و سلب دسترسی‌شان به امکان تماس با خانواده، اقدام غیرقانونی است و باید مسئولان در این مورد پاسخگو باشند».

این کمیسیون تاکید کرده بود: «حرکت‌های مدنی باید به قانون پای‌بند بمانند و اصل مسالمت‌آمیز بودن رعایت کنند. به خشونت کشاندن اعتراضات مدنی، امری غیرقانونی است و به اغتشاش می‌انجامد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید