آژانس از اقدام ایران به غنی‌سازی با سانتریفیوژ پیشرفته در نطنز خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه 15 در گزارشی به کشورهای عضو این آژانس گفته است که ایران با نقض تعهدات خود در برجام، در تاسیسات زیرزمینی سایت هسته‌ای نطنز اقدام به غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-4 کرده است.

ایران اخیراً در تلاش برای تحت فشار قرار دادن جو بایدن، رئیس جمهوری آمریكا، نقض محدودیت‌های توافق بر فعالیت‌های هسته‌ای خود را تشدید كرده است.

عقب نشینی ایران از تعهدات برجام در سال 2019 در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال مجدد تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده علیه ایران در دوران دونالد ترامپ، که مخالف توافق بود، آغاز شد.

به گزارش رویترز، آژانس روز دوشنبه 15 مارس، تایید کرد که ایران تزریق «UF-6»، گاز هگزافلوراید اورانیوم، را به آبشار زنجیره 174 تایی سانتریفیوژهای«IR-4» در نیروگاه زیرزمینی نطنز آغاز کرده است.
این در حالی است که به موجب برجام ایران تنها می‌تواند با سانتریفیوژهای نسل اول IR-1 به غنی‌سازی اورانیوم بپردازد.

گزارش آژانس گفته است: ایران قصد دارد دومین آبشار سانتریفیوژهای «IR-4» را در این سایت نصب کند، اما عملیات نصب این آبشارها هنوز آغاز نشده است.

آژانس گفته است، ایران در حال استفاده از پنج‌هزار و 60 سانتریفیوژ «IR-1» نصب شده در 30 زنجیره آبشار، 522 سانتریفیوژ «IR-2-M» نصب شده در سه زنجیره آبشار و 174 سانتریفیوژ «IR-4» در یک زنجیره آبشار بوده است تا اورانیوم-235با غنای پنج‌درصد تولید کند.»

بر اساس این گزارش، در حال حاضر ایران در سایت فردو به غنی‌سازی اورانیوم 20درصد می‌پردازد.

در همین حال رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز گذشته اعلام کرد که «کارشناسان آژانس برای بررسی مسائل حل نشده، به ایران باز خواهند گشت.«

او گفت: «برنامه هسته‌ای ایران، فعال بوده و هر روز در حال توسعه است و نیاز به نظارت دقیق دارد.»

به گفته گروسی، «حضور آژانس در ایران، تنها حضور بین‌المللی برای نظارت بر تحولات برنامه هسته‌ای ایران است.«

او خاطرنشان کرد: «بدون حضور بازرسان آژانس، نمی‌توان به هیچ توافقی با ایران دست یافت.«

گروسی گفت که «توافق موقت فنی با ایران، فرصتی را برای کار دیپلماتیک برای همه طرف‌ها فراهم کرد.«

او هشدار داد که «ایران مواد فن‌آوری و تخصص را انباشته کرده و بازگشت آن به عقب، یک شبه انجام نخواهد شد.»

گروسی22 فوریه نیز فاش کرده بود که «یک راه حل موقت» به دست آمده که به آژانس اجازه می‌دهد، با وجود کاهش کار بازرسان بین المللی، بازرسی‌های خود را در ایران ادامه دهد.

گروسی هنگام بازگشت از سفر دو روزه خود به تهران، به خبرنگاران تأكید كرده بود كه شمار بازرسان در ایران كاهش نیافته است و با توجه به تفاهم موقت، بازرسی‌های سرزده نیز ادامه خواهد یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید