یحیی جواهری شاعر و نویسنده افغان درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان سه‌شنبه 16 مارس تایید کرد، یحیی جواهری شاعر و نویسنده نامدار این کشور در ولایت بلخ در شمال این کشور درگذشت.

زهیر در صفحه فیسبوک‌اش نوشت: «با تاثر و تالم دریافتم که یحیی جواهری، شاعر و نویسندۀ نامدار کشور بنا بر مریضی‌ای که عاید حالش بود، چشم از جهان بست. من دو روز قبل به عیادت این شاعر توانای کشور رفته بودم».

زهیر در ادامه نوشت: «شادروان یحیی جواهری سال‌های زیاد عمرش را در خدمت به زبان و ادبیات کشور سپری کرد، نوشت و شعر سرود و در نوشته‌ها و اشعارش آرزوها و خواست‌های مردم را بازتاب داد».

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان درگذشت یحیی جواهری را در عرصه زبان و ادبیات این کشور یک «ضایعه» خوانده است.

براساس گزارش‌ها، از یحیی جواهری شاعر و نویسنده افغان آثاری تحت نام «شهر هزار چهره‌‌ من، فال و تماشا، ماه در فنجان، الاغزل، آن‌سوتر از ستاره، خط اول عشق، انار چله‌نشین، مبهم در موهوم، دیر آباد» به جا مانده است.

شایان ذکر است که پیکر سلطان، مشهور به افسانه نوابی، آوازخوان معروف افغانستان نیز یکشنبه 14 مارس 2021 در آلمان درگذشت.

افسانه نوابی که در سال 1329 خورشیدی در کابل به دنیا آمد، کار هنری خود را از ترانه‌خوانی به مناسبت‌های روز مادر و جشن معلم، از مکتب آغاز کرد و به گونه آماتور به جهان موسیقی راه پیدا کرد و در این عرصه خوب درخشید و به موفقیت‌های فراوانی دست یافت.

محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان درگذشت پیکر سلطان را یک «ضایعۀ بزرگ» خوانده و گفت، افسانه نوابی از جمله زنان پیشگام عرصه موسیقی افغانستان بود. زهیر اضافه کرد: «پیکر سلطان صدها آهنگ در آرشیف رادیو و تلویزیون ملی افغانستان دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید