ناتو: نگرانی‌های جدی درباره رفتار ترکیه داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز سه شنبه 16 مارس با ابراز نگرانی‌ درباره رفتار ترکیه، تأکید کرد که این ائتلاف ناتو بستر مهمی برای حل اختلافات اعضای این پیمان نظامی با آنکارا خواهد بود.

استولتنبرگ به نمایندگان پارلمان اروپا گفت، او نگرانی‌های ناتو از وجود اختلاف نظرهای جدی بین اعضای این اتحاد نظامی با تركیه درباره مسائلی چون خرید سامانه موشكی «S-400» یا مواردی مرتبط با حقوق بشر و دمکراسی را به اطلاع آنکارا رسانده است.

عملکرد و رفتار ترکیه در زمینه اختلافات مرزی دریایی با یونان، دخالت نظامی این کشور سوریه، لیبی و قره باغ باعث خشم تعدادی زیادی از اعضای ائتلاف نظامی ناتو از آنکارا شد.

یونان بر لزوم نشان دادن حسن نیت و آمادگی ترکیه برای ادامه گفت‌وگوهای اکتشافی در دریای مدیترانه که اخیراً آغاز شده است، تأکید کرده است.

در همین حال نیکوس دندیاس، وزیر امور خارجه یونان گفته است که کشورش در دام «تضعیف مذاکرات اکتشافی» با ترکیه قرار نخواهد گرفت.

حدود پنج سال است که روابط یونان و ترکیه تیره و تار شده است، اما اخیراً پس از دیدار مقامات دو کشور در ماه ژانویه به توافق‌هایی در مورد اختلاف 10 ساله در مورد تعیین مرزهای دریایی و حقوق اکتشافی برای منابع انرژی در شرق مدیترانه رسیده‎اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید