نماینده آمریکا: فریب انتخابات ریاست جمهوری سوریه را نخورید

اروپا و آمریکا: پیش از آغاز روند سیاسی همه‌جانبه با دمشق رابطه‌ای برقرار نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل دوشنبه 15 مارس 2021 در جلسه شورای امنیت از جامعه بین‌المللی خواست تا فریب ترفند انتخابات ریاست جمهوری آتی در سوریه را نخورند.

در دهمین سالگرد آغاز انقلاب در سوریه، کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا دوشنبه اعلام کردند که اجازه نخواهند داد بحران سوریه برای 10سال دیگر ادامه یابد.

کشورهای یاد شده در بیانیه‌ آمریکایی اروپایی مشترکی تاکید کردند که ادامه جنگ در سوریه زمینه را برای ظهور تروریست‌ها فراهم کرده که باید به این اوضاع پایان داده شود.

این کشورهای غربی ضمن تاکید بر ضرورت پیگرد و مجازات عاملان نقض‌ها و فجایع در سوریه، تشدید کردند که رژیم بشار اسد و حامیان آن مسئولیت سالها ادامه جنگ و درد و رنج انسانی در این کشور را متحمل می‌شوند.

آثار ویرانی در سوریه
آثار ویرانی در سوریه

در این بیانیه مشترک که از سوی وزارت خارجه ایتالیا منتشر شده، تاکید شد که وزرای خارجه فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا توافق کردند که شهروندان سوری را تنها نگذارند و در این راستا تاکید کردند که کشورهایشان همچنان به تلاش‌ها برای دست‌یابی به راه‌حلی مسالمت‌آمیز که بر اساس قطعنامه 2254 شورای امنیت حافظ حقوق و آینده آحاد مردم سوریه باشد، متعهد هستند و اجازه نخواهند داد این تراژدی برای 10 سال آینده ادامه یابد.

نمایندگان این کشورها افزودند که تا پیش از آغازی روندی سیاسی که شامل همه سوری‌ها باشد با دمشق رابطه برقرار نخواهند کرد.

این کشورها همچنین تاکید کردند که رژیم سوریه و هم‌پیمانان آن باید به روند سیاسی پیوسته و به کمک‌های (انسان‌دوستانه) اجازه ورود به این کشور را بدهند.

این تحولات پس از آن صورت گرفت که گیر پیدرسون فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه، دوشنبه طرف‌های سوری را به ابراز تمایل به پایان دادن به جنگ دعوت کرد و از هم‌گسیختگی مواضع بین‌المللی در قبال بحران سوریه همزمان با دهمین سالگرد انقلاب در این کشور انتقاد کرد.

تصاویری از ادلب

پیدرسون از طرف‌های سوری خواست تا به روند صلح به رهبری سوری‌ها و نظارت سازمان ملل برای اجرای قطعنامه 2254 بپیوندند. او همچنین گفت که طرف‌های سوری باید برای تحقق چنین هدفی ابراز تمایل سیاسی کنند.

از سویی ایالات متحده دوشنبه در جلسه شورای امنیت از جامعه بین‌المللی خواست تا فریب ترفند انتخابات ریاست جمهوری آتی در سوریه را نخورند.

در همین راستا لیندا توماس گرین فیلد سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت این انتخابات که سالم و آزاد نخواهد بود هیچ مشروعیتی برای رژیم اسد به همراه نخواهد نداشت و با معیارهای قطعنامه 2254 شورای امنیت که خواهان برگزاری آن تحت نظارت سازمان ملل یا به موجب قانون اساسی جدیدی است، مطابقت نخواهد داشت.

ده سال جنگ خونین در سوریه

شایان ذکر است که جنگ انقلاب سوریه امروز 10 سال خونین خود را در حالی پشت‌سر می‌گذارد که بیش از 388 هزار کشته در پی داشته و تراژدی آن همچنان ادامه دارد.

علاوه بر صدها هزار کشته‌، جنگ در سوریه نیز اضافه بر هزاران نفر ربوده شدگان و ناپدید شدگان اجباری، هزاران مجروح و معلول و میلیون‌ها آواره و پناهنده را به همراه داشته است.

آثار ویرانی  در حمص

علی‌رغم کاهش شدت درگیری‌ها به ویژه در سال گذشته و انجام مذاکرات متعدد تحت نظارت بین‌المللی و روسیه و غیر از آن، تاکنون موفقیتی برای دستیابی به راه‌حلی جهت پایان دادن به بحران جنگ در سوریه که تا به امروز ده سال به طول انجامیده، یا دست‌کم برقراری آتش‌بسی دائمی در این کشور، حاصل نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید