هشدار ظریف نسبت به تاثیر انتخابات ایران بر سرنوشت مذاکرات

ظریف به وجود نواقصی در برجام اذعان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز دوشنبه از ایالات متحده خواست که به سرعت به توافق هسته ای با ایران موسوم به «برجام» بازگردد و نسبت به تاثیر انتخابات ریاست جمهوری آینده در ایران هشدار داد.

ظریف در گفت‌وگویی آنلاین با «مرکز سیاست‌ اروپا» گفت، ایران آماده است در صورت بازگشت کامل آمریکا به برجام، فورا به اجرای کامل توافق هسته‌ای باز گردد و در این خصوص نیازی به مذاکرات بیشتر نمی‌بیند».

او افزود: «به محض آنکه ایالات متحده آمریکا به اجرای تعهداتش ذیل برجام بازگردد، ما می‌توانیم گفت‌وگوهای بیشتری با گروه 1+5 داشته باشیم تا آن زمان، دلیلی برای هرگونه مذاکره وجود ندارد.»

ظریف با اذعان به اینکه توافق برجام دارای نقص‌هایی است، گفت: «رسیدن به توافق همیشه شامل بده و بستان‌هایی می‌شود. از چشم‌انداز ما نقص‌هایی در برجام وجود دارد و از نقطه نظر شرکای غربی (طرف‌های برجام) نیز نقص‌هایی در این توافق وجود دارد اما با این وجود، این، بهترین توافقی بود که ما می‌توانستیم داشته باشیم.»

ظریف با بیان اینکه موکول کردن بازگشت به توافق اتمی به بعد از انتخابات ریاست جمهوری، سودی برای آمریکا نخواهد داشت، تاکید کرد که: «دولت فعلی ایالات متحده یا دولت بعدی این کشور نمی‌توانند به توافقی بهتر از برجام با ایران دست یابند؛ خواه با این دولت (کنونی ایران) و خواه با هر دولت آتی ایران.»

این موضع وزیر خارجه ایران که مذاکرات بازینی توافق اتمی را به بعد از بازگشت تمامی طرفها به تعهداتشان موکول می کند در تضاد کامل با موضع طرف‌های غربی توافق اتمی برجام خصوصا امریکا است که بر بازنگری در توافق هسته‌ای، وانجام مذاکره درباره نفوذ منطقه‌ای و پرونده موشکی ایران قبل از برداشته‌ شدن هرگونه تحریم ایران است.

پبش از این رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی بازگشت فوری به برجام را غیر ممکن دانست واستدلال کرد: «برجام در شرایط کنونی پاسخگوی چالش‌های ایجاد شده از سوی ایران نیست و جامعه جهانی باید به توافق جدیدی با تهران دست یابد. وی درباره چرایی توافق جدید گفت: «اینطور نیست که بگویید یکشبه به توافق سال 2015 برمی‌گردیم. از آن زمان تاکنون اتفاق‌های بسیاری روی داده است. ما دیدیم که ایران موادی ساخته، محصولاتی از این مواد (اورانیوم غنی شده) تولید شده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید