یک مقام ترک: اردوغان از سکوت طولانی‌مدت بایدن راضی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی‌رغم تلاش‌های اخیر رجب طیب اردوغان، برای آرام کردن اوضاع در دریای مدیترانه و کاهش تنش در پرونده‌های مختلف با کشورهای اروپایی، به نظر می‌رسد که رئیس جمهور ترکیه هنوز موفق نشده است که شکاف روابط آنکارا و واشنگتن را اصلاح کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد، تلاش آشکار رئیس جمهوری ترکیه برای اصلاح شکاف در روابط آنکارا با آمریکا و متحدان آن در ناتو، توسط جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، تا کنون با سکوت کامل روبرو شده است.

تقریباً دو ماه پس از روی کار آمدن رسمی جو بایدن در آمریکا، او هنوز هیچ تماسی با رجب طیب اردوغان نگرفته است. مقامات ترکیه عدم تماس بایدن با ترکیه را نگران کننده می‌دانند.

طبق گزارش اسوشیتدپرس وخیم شدن روابط ترکیه و ایالات متحده آمریکا طی سال‌های اخیر به اختلافات دو کشور درباره سوریه، همکاری ترکیه با روسیه و در نهایت مداخلات دریایی ترکیه در شرق مدیترانه که مقامات آمریکایی آن را بی ثبات کردن دریای مدیترانه می‌نامند، باز می‌گردد.

نارضایتی اردوغان از بایدن

بسیاری از مقامات ترکیه ضمن اظهارات علنی، عدم تماس تلفنی کاخ سفید تاکنون را بسیار مهم دانستند و اظهار داشتند که گفتگوها در سطوح دیگر همچنان ادامه دارد اما مقام دولتی ترکیه از افشای اطلاعات بیشتری خودداری کردند.

یک مقام ترک در تماس با آسوشیتدپرس گفت، اردوغان از سکوت طولانی‌مدت بایدن راضی نیست.

برخی بر این باورند كه بایدن كه علاوه بر تقویت ناتو در مورد احیای ائتلاف‌های بین‌المللی و روابط متحدان سنتی آمریکا صحبت كرده بود مسلما برای بازسازی و ترمیم شکاف در روابط آمریکا با تركیه و تلاش برای خارج كردن آن از حوزه نفوذ روسیه علاقه خواهد داشت.

با این حال، تحلیلگران بر این باورند که تنظیم مجدد رابطه با توجه به مجموعه‌ای از موضوعات بحث‌برانگیز بین دو کشور، بسیار دشوار به نظر می‌رسد.
مهمترین پرونده اختلاف‌ها بین دو کشور تصمیم ترکیه برای دستیابی به سیستم ضد هوایی پیشرفته روسی S-400 است که واشنگتن می‌گوید این پدافند هوایی تهدیدی برای ناتو و جت جنگنده 35F آمریكاست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید