پاسخ ایران به هشدار گروسی: مدیر کل آژانس بی‌طرفی خود را حفظ کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حکومت ایران در واکنش به اظهارات رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که گفته بود«غنی‌سازی اورانیوماز سوی ایران، به امکان استفاده‌های نظامی نزدیک می‌شود» از او خواست در چارچوب موضوعات فنی اظهار نظر کند.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا» سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه 15 مارس 2021 در یکنشست خبری در پاسخ به سوالی درباره روابط ایران و آژانس گفت: «موضوع نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران یکموضوع فنی و تکنیکی است و روابط بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بر همین چارچوب است.»

خطیب‌زاده همچنین «از مدیرکل آژانس انرژی اتمی خواست که در چارچوب فنی اظهارنظر کند و بی‌طرفی خود را حفظ کند.»

گروسی روز جمعه 14 مارس در مصاحبه‌ای با روزنامه آسیا نیککی گفت: «تولید اورانیوم در سطح بالاتر غنی‌سازی، ایرانرا به سطوحی نزدیک می‌کند که نمی‌توان امکان استفاده‌های نظامی از آن را نادیده گرفت.»

ایران در ژانویه 2021 ضمن متوقف کردن اجرای پروتکل الحاقی از امکان بازرسی سریع و سایر اقدامات نظارتی بهآژانس انرژی گفت که قصد دارد غنی سازی اورانیوم تا غلظت 20 درصد را انجام دهد.

رافائل گروسی در ادامه توضیح داد: «ایران کمی کمتر از 20 کیلوگرم [اورانیوم 20 درصد] دارد، اما آنها دارای 3000 کیلوگرم اورانیوم غنی شده هستند که پیشتر در سطوح پایین‌تری تولید شده است. بنابراین این میزان رو به رشد است. سطح 20 درصد میزان قابل توجه‌ای است. زیرا پس از این آستانه، غنی‌سازی اورانیوم تا غلظت مناسب برای تولید سلاحآسان‌تر می‌شود.»

ماه گذشته بریتانیا، فرانسه و آلمان از ارائه قطعنامه‌ توبیخی علیه ایران انصراف دادند تا به مدیر کل آژانس فرصت دهندتلاش مجدد خود را برای خروج از بن بست و حل و فصل مسائل با ایران٬ به نتیجه برساند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به توافق ایران با آژانس انرژی اتمی هم اشاره کرد و گفت: «این توافق سه ماههفرصتی را به دیپلماسی داده است و باید منتظر بمانیم و ببینیم که طرف‌های مقابل از این فرصت دیپلماسی چگونهاستفاده می‌کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید