وزیر دفاع سابق ایران: اگر ازهم گسیختگی ایجاد شود، نظامیان کودتا خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین دهقان، وزیر دفاع سابق ایران اظهار داشت که اگر از هم گسیختگی [در کشور] ایجاد شود، معمولا نظامیان کودتا خواهند کرد تا نظم را دوباره به کشور بازگردانند.

حسین دهقان، وزیر دفاع سابق و مشاور علی خامنه‌ای در صنایع دفاعی در گفت وگویی با یک روزنامه لبنانی اظهار داشت: «اگر ازهم گسیختگی [در کشور] ایجاد شود، معمولا نظامیان کودتا خواهند کرد تا نظم را دوباره به کشور بازگردانند».

او در این مصاحبه که رنگ و بوی تبلیغات انتخاباتی داشت به بیان دیدگاه‌ها و مواضع خود درباره مسائل داخلی و منطقه‌ای پرداخت و از حضور فرماندهان سپاه پاسداران در انتخابات ریاست‌جمهوری دفاع کرد.

دهقان گفت: «ایران دچار از هم گسیختگی که نیازمند حضور نظامیان [از طریق کودتا] باشد، نیست»، و ادعا کرد: «اگر یکی از اقداماتی که علیه کشور ما رخ داده است در کشور دیگری روی می‌داد، قطعاا منجر به سقوط آن دولت می‌شد».

مشاور علی خامنه‌ای، تلویحا دولت حسن روحانی را به «ناکارآمدی» متهم کرد، و گفت: «مردم خواهان اقتدار، تحول‌گرایی و نفی دولت‌های ناکارآمد هستند که یک فرد نظامی به دلیل ویژگی‌هایش می‌تواند این نیازها را برآورده کند».

این انتقادات در حالی بیان می‌شوند که دهقان یکی از اعضای سابق این دولت به شمار می‌رود و پست «وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح» را به عهده داشت.

حسین دهقان در بخش دیگری از این گفتگو به توجیه اعلام کاندیداتوری خود پرداخت واظهار کرد: «نیروهای سپاه، نظامی صرف نیستند و عناصر سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هم محسوب می‌شوند. به همین دلیل آنها میذتوانند در سیاست ورود کنند. ضمن اینکه طبق قانون، نظامیان هم از حقوق شهروندی بهره‌مند هستند و یک فرد نظامی بدون تعلق به سازمانی که در آن فعالیت می‌کند یا بدون اینکه نماینده سازمانش متبوعش باشد، خود را در معرض انتخاب مردم قرار می‌دهد. البته تاکید می‌کنم این به معنی تسلط نظامیان بر اداره حکومت نیست».

تهدید تلویحی حسین دهقان، به اقدام نظامیان (سپاه) به کودتا برای جلوگیری از فروپاشی جمهوری اسلامی بعد از آن مطرح می شود که اکثر تحلیل‌گران سیاست ایران حضور پرتعداد فرماندهان سپاه پاسداران در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری را به کودتای نرم سپاهیان توصیف کرده‌اند و آن را خیز سپاه پاسداران برای قبضه کردن تمام ارکان نظام دانستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید