علی مطهری: حمله به سفارت سعودی در تهران یک کار زشت بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی مطهری، نائب رئیس پیشین مجلس ایران که برای انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشور هم کاندیدا شده، ضمن تاکید بر اینکه سیاست خارجی ایران در 7-8 سال اخیر درباره کشورهای همسایه و عربی و اسلامی خوب نبوده، گفت که حمله به سفارت پادشاهی عربی سعودی در تهران «یک کار زشت بود».

مطهری در گفتگو با روزنامه «خراسان» در اشاره به انزوای ایران در فضای منطقه‌ای و بین‌المللی گفت: «این خیلی نقطه ضعف است که ارتباط خوبی با کشورهای اسلامی نداریم و خودمان جزیره ای درست کردیم و فقط با حزب ا... و حماس کار می کنیم.»

او با انتقاد از سیاست‌های تهران در قبال کشورهای همسایه، توضیح داد : «سیاست خارجی ما در 7-8 سال اخیر درباره کشورهای همسایه و عربی و اسلامی خوب نبوده و در حدی که باید باشد، نیست. ما باید این ها را به دوست خودمان تبدیل کنیم و نباید بترسانیم.»

مطهری اگر چه از سیاست منطقه‌ای ایران انتقاد کرد، اما تغییر در سیاست منطقه‌ای ایران را تنها به صورت مقطعی و باهدف تقویت برجام پیشنهاد کرد. او در این‌باره گفت: « البته ما باید با تدبیر عمل کنیم. فعلا حساسیت این ها روی مسائل منطقه ای هست و به نظرم برای مدتی ،مسائل منطقه ای را کمی کم رنگ تر کنیم تا برجام پا بگیرد و محکم شود و بعدا دنبال آرمان خودمان برویم.»

نماینده سابق مجلس ایران در توضیح این «تدبیر» گفت: « الان باید اول تحریم ها از بین برود، این به نفع کشور است ومی تواند باعث قدرت داخلی ما بشود چون تا در داخل قوی نشویم نمی توانیم کاری کنیم. الان فشار بر مردم زیاد است ومشکلات معیشتی باید حل شود. فعلا نیاز نیست برخی کارهای احساسی و هیجانی انجام دهیم تا ان شاءا... تحریم ها برداشته شود ولی هدف های خارج از مرز ما در جای خودش محفوظ است.»

در سوی مقابل کشورهای منطقه که تا کنون از دخالت‌های ایران در امور همسایگان متحمل رنج‌های بسیاری شده‌اند، بارها بر ضرورت تغییر رفتارهای منطقه‌ای ایران و پای‌بندی این کشور به اصول حسن همجواری تاکید کرده‌اند.

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی روز دوشنبه 8 فوریه 2021 در نشست فوق‌العاده وزرای خارجه کشورهای عربی در قاهره تاکید کرد که ایران با حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی ثبات کشورهای عربی راتهدید می‌کند و جامعه جهانی باید تخلفات ایران را متوقف کند.

بن فرحان گفت که ایران امنیت و ثبات کشورهای عربی را از طریق حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی تهدید می‌کند و ازجامعه جهانی خواست تخلفات ایران را متوقف کرده و به تهدیدهای این کشور در منطقه پایان دهد.

او با اشاره به فعالیت‌های اتمی و موشکی بالستیک ایران، خواستار حضور پررنگ کشورهایی که بیشترین تهدیدها ازسوی ایران متوجه آنها است، در هر گونه توافق در آینده شد.

پیشتر، امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه هم روز جمعه 29 ژانویه 2021 در گفتگو با «العربیه» تاکید کرده بود که هرمذاکره‌ای که با ایران صورت گیرد، سختگیرانه خواهد بود و حضور شرکای منطقه‌ای از جمله پادشاهی عربی سعودی درآن ضروری خواهد بود.

رئیس‌جمهوری فرانسه گفت: «در منطقه [خاورمیانه] باید با سعودی به توافق اطمینان‌بخش برسیم و این کشور را در هرتوافقی با ایران، شریک کنیم … نباید اشتباه سال 2015 را مرتکب شویم و باید طرف‌های منطقه‌ای را در توافق هسته‌ای مشارکت دهیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید