توقف استفاده از واکسن استرازینیکا در پی آثار جانبی احتمالی خطرناک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی‌رغم توصیه سازمان جهانی بهداشت و دیگر طرف‌های اجرایی در اروپا مبنی بر عدم وجود دلیلی برای متوقف ساختن کاربرد واکسن ضد کرونا استرازینیکا، دولت هلند یکشنبه 14 مارس 2021 اعلام کرد که در اقدامی پیشگیرانه و به دلیل آثار جانبی احتمالی خطرناک استفاده از این واکسن را دست‌کم تا 29 مارس 2021 متوقف می‌کند.

دولت هلند در این‌باره توضیح داد که این اقدام آن با استناد به گزارش‌هایی از کشورهای دانمارک و نرو ژ که ظهور آثار جانبی احتمالی خطرناک ناشی از استفاده از واکسن استرازینیکا را نشان می‌دهد، اتخاذ شده است.

دولت هلند در بیانیه‌ای اعلام کرد:« بنا بر اطلاعات جدید، سازمان داروی هلند به اتخاذ این اقدام پیشگیرانه توصیه کرده و تا انجام تحقیقات عمیق‌تر استفاده از واکسن استرازینیکا ضد کووید- 19 را متوقف می‌کند».

این اقدام هلند پس از آن اتخاذ شد که پیش‌تر مقامات بهداشتی در کشور نروژ نیز شنبه اعلام کردند که 3 تن از کارکنان بخش بهداشت که اخیرا واکسن استرازینیکا را دریافت کرده‌اند در نتیجه آثاری همچون خونریزی، بروز لخته‌های خون و کاهش پلاکت‌های خونی در بیمارستان‌ها بستری هستند.

از سویی کشور ایرلند نیز یکشنبه اعلام کرد که استفاده از واکسن استرازینیکا را در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر بروز آثار خطرناکی بر کسانی که آن را دریافت کرده‌اند، متوقف می‌کند.

رسانه‌های هلندی اعلام کردند که کمیته ملی ایمن‌سازی در این کشور توصیه کرده استفاده از این واکسن که توسط شرکت داروسازی بریتانیایی سوئدی با همکاری با دانشگاه آکسفورد بریتانیا تولید شد را تا حصول اطمینان‌های بیشتر درباره سالم بودن آن به طور موقت، متوقف می‌کند.

در مقابل اما شرکت استرازینیکا ادعا کرد که این شرکت دریافت کنندگان این واکسن را مورد بازبینی قرار داده و هیچ‌گونه خطر ایجاد لخته خون را رصد نکرده است.
بنا به اعلام این شرکت بازبینی‌ها درباره 17 میلیون نفر صورت گرفته که در اتحادیه اروپا و بریتانیا از واکسن استرازینیکا استفاده کردند.

بنا به اعلام این شرکت پیشرفته تحلیل داده‌های مربوط به بیش از 10 میلیون نفر نشان داد که خطراتی برای هیچ‌گروه سنی یا نوبت دریافت دوزهای واکسن وجود ندارد.

افزون بر آن سازمان دارویی اتحادیه اروپا اعلام داشت که کشورهای اروپایی می‌توانند به ادامه استفاده از واکسن استرازینیکا ادامه دهند.

در این راستا تحقیقات درباره بروز لخته خون در دریافت‌کنندگان این واکسن، برخی کشورها را بر آن داشت تا استفاده از این واکسن را متوقف کنند.

آژانس دارویی اروپا در بیانیه‌ای گفت موضع کمیته سلامت این آژانس این است که فواید واکسن همچنان بیش از خطرات آن است و در حالی که تحقیقاتی درباره لخته‌های خونی انجام می‌شود می‌توان از آن در روند واکسیناسیون افراد استفاده کرد.

شایان ذکر است که واکسن استرازینیکا ارزان‌ترین واکسن ضد کرونا به شمار می‌رود و به موجب طرح ابتکار کوواکس زیر نظر سازمان جهانی بهداشت بخش بزرگی از واکسن‌های ارسالی به کشورهای فقیر جهان را واکسن استرازینیکا تشکیل می‌دهد.

این در حالی است که واکسیناسیون‌ گسترده برای پایان دادن به پاندمی کرونا که تاکنون به زندگی بیش از 2.6 میلیون نفر پایان داده، همچنان گزینه‌ای سرنوشت‌ساز به شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید