ایران نقش خود در حمله به عین الاسد و اربیل را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که پیش از این مسئول گروهی که در حمله موشکی به اربیل دست داشت، اعتراف کرده موشک‌های به کار رفته در این حمله ساخت ایران بوده‌اند، مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل هرگونه نقش کشورش در حمله به نیروهای آمریکایی در عراق را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا مجید تخت‌روانچی در نامه‌ای آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نوشت: «جمهوری اسلامی ایران، به طور مستقیم یا غیرمستقیم، در هیچ حمله مسلحانه توسط هر نهاد یا فردی علیه ایالات متحده در عراق دخالت نداشته است. به این ترتیب، هرگونه ادعا مبنی بر مشارکت صریح یا ضمنی ایران در حمله به نیروهای آمریکایی در عراق را رد می‌کنیم. چنین انتسابی کاملاً بی پایه و اساس، فاقد اعتبار قانونی و باطل است.»

در اواسط ماه فوریه 2021 شهر اربیل و فرودگاه بین‌المللی آن هدف حمله موشکی قرار گرفت و 14 موشک کاتیوشا به سوی این شهر پرتاب شد. بعدها یک شهروند عراقی به نام «حیدر حمزه عباس مصطفی البیاتی» که رهبری گروه حمله کننده به اربیل را بر عهده داشت، اعتراف کرد موشک‌هایی که فرودگاه اربیل هدف قرار دادند، ساخت ایران بودند و هسته عامل این حمله، از 4 نفر تشکیل شده و وابسته به شبه نظامیان «سید الشهدا»، یکی از بازوهای مسلح ایران در عراق بودند.

پیش از این نید پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ساعاتی پس از پرتاب راکت‌های کاتیوشا به سوی سفارت آمریکا در بغداد، گفته بود: «ایران را مسئول اقدامات وابستگان به آن می‌دانیم که آمریکایی‌ها را در عراق مورد حمله قرار می‌دهند.»

جان کربی سخنگوی پنتاگون وزرات دفاع ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه 23 فوریه 2021 گفت که تهران بازوهایش در منطقه را برای بی‌ثبات‌ و ناامن‌سازی منطقه و اقدامات تروریستی به کار می‌گیرد.

سخنگوی پنتاگون به خبرنگاران توضیح داد: «موشک‌های استفاده شده در حمله به فرودگاه اربیل ساخت ایران بوده و تهران آنها را فرستاده و شبه‌نظامیان شیعی از آنها استفاده می‌کنند.»

در ابتدای ماه مارس 2021 هم خبرگزاری رسمى عراق از اصابت 10 راکت کاتیوشا به پایگاه عین الاسد خبر داد که همزمان میزبان نیروهای آمریکایی، نیروهایی از ائتلاف بین‌المللی علیه داعش و برخی از نیروهای ارتش عراق است.

وب‌سایت آمریکایی «پلیتیکو» پس از این حمله به نقل از مقام‌های وزارت دفاع ایالات متحده که خواستند نام‌شان فاش نشود، گزارش کرد گردان‌های حزب‌الله عراقی مورد حمایت ایران یا یک گروه وابسته به آن حمله هفته گذشته علیه پایگاه هوایی عین الاسد را انجام داده‌اند.
این موضع مقام‌های پنتاگون همزمان با آن مطرح می‌شود که سناتور باب منندز رئیس کمیته روابط خارجی در مجلس سنای آمریکا در اظهاراتی گفته که حمله از سوی «وکلای ایران در منطقه» انجام شده است و به گفته او «برای انجام این گونه حملات به آنها چراغ سبز داده‌اند، عاملان این گونه حملات باید مجازات شوند.»
پایگاه هوایی عین الاسد در غرب عراق که محل استقرار اغلب نیروهای آمریکایی در این کشور است و تعدادشان به 2500 سرباز می‌رسد روز چهارشنبه 3 مارس 2021 با 10 فروند موشک مورد هدف قرار گرفت و منابع آمریکایی اعلام کردند این حمله موشکی جز فوت یک نیروی پیمانکار غیرنظامی شاغل در ائتلاف بر اثر سکته قلبی، تلفاتی در پی نداشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید