رزمایش ناو هواپیمابر آیزنهاور آمریکا در شرق مدیترانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناوگان عملیاتی ششم آمریکا اعلام کرد که شماری از شناورهای آمریکایی به فرماندهی ناو هواپیمابر «دوایت آیزنهاور» وارد آب‌های شرق مدیترانه شدند.

ناوگان ششم آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، این گروه در حال انجام رزمایش مشترک با شناورهای نیروی دریایی یونان و ایتالیا است و شماری از شناورهای این گروه، وارد پایگاه دریایی یونان در جزیره کرت شدند.

به گزارش رسانه‌های آمریکایی، ناو هواپیمابر «آیزنهاور» برای انجام رزمایش با نیروهای دریایی کشورهای عضو ناتو، به طور موقت در دریای مدیترانه باقی خواهد ماند.

چند روز پیش، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریكا در موضعی قابل توجه كه بیانگر جهت‌گیری دولت جو بایدن بود، اعلام كرد كه به باور آمریکا «این منطقه هنوز برای منافع امنیت ملی ایالات متحده، حیاتی است.»

وی افزود که ایالات متحده، «پایگاه‌های ثابت یا نیروهای سیار خود مانند ارسال نیروی ضربتی متشکل از بمب‌افكن‌ها را كه بخشی از نیروهای انتشاریابنده است، حفظ خواهد كرد.»

از سوی دیگر جنگنده‌های نیروی هوایی سلطنتی سعودی از نوع (اف -15 سي) با تمام خدمه هوایی، فنی و پشتیبانی خود، شنبه 13 مارس، به پایگاه هوایی سودا در جزیره کرت یونان رسید تا در رزمآیش «چشم شاهین 1» که در ماه جاری انجام می‌شود، شرکت کنند.

این در حالی است که تایمز در شماره شنبه 13 مارس خود به نقل از مسئولان آمریکایی نوشت:‌ حداقل 12 کشتی که اکثر آنها نفت و شاید اسلحه به سوریه می‌بردند، به روش‌های گوناگونی از جمله مین دریایی، از سوی اسرائیل مورد حمله قرار گرفتند. 3 کشتی در سال 2019، 6 کشتی در سال 2020 و 3 کشتی در سال جاری در دریای سرخ و دریای مدیترانه و احتمالا نقاط دیگری با این حملات مواجه شدند.

گفتنی است که ناو هواپیمابر «دوایت آیزنهاور» متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده است و به نام دوایت آیزنهاور 34مین رئیس جمهوری امریکا، نامگذاری شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید