بریتانیا محاکمه همسر اسد و سلب تابعیت او را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

منابع بریتانیایی می‌گویند دولت اين كشور احتمالا به دنبال سلب تابعيت از اسماء الاسد همسر رئیس جمهوری سوریه و محاكمه وى به صورت غيابى است.

پس از تحقیقات گسترده‌ای که توسط پلیس لندن در ارتباط با نقش اسماء الاسد، همسر بشار اسد در سرکوب مردم سوریه صورت گرفت، اعلام شد که ممکن است او به صورت غیرحضوری به اتهامی همچون تشویق به سرکوب مردم سوریه محاکمه شود.

اسماء الاخرس 45 سال پیش در لندن متولد شد و در همین کشور به تحصیل پرداخت. او در سال 2000 با بشار اسد ازدواج کرد. مخالفان سوری می‌گویند او یکی از مشوقان اصلی بشار اسد به بمباران مناطق با بمب‌ها بشکه‌‌ای آتش‌زا در مناطق حما، حلب و دیگر مناطق قیام کرده سوری بوده است. سرکوب بی‌رحمانه رژیم اسد منجر به کشته شدن بیش از 500 هزار نفر شده است. همچنین طی 10سال جنگ و سرکوب بیش از 12 میلیون نفر از خانه‌های خود آواره شدند.

بشار اسد و همسرش اسما
بشار اسد و همسرش اسما

به گزارش روزنامه بریتانیایی «تایمز» علاوه بر پلیس لندن که تحقیقات گسترده‌ای در رابطه با سرکوب غیر نظامیان جمع‌آوری کرده است، سازمان ملل متحد نیز حملات ارتش سوریه با اسلحه شیمیایی به مناطق غیرنظامی را یک اقدام تروریستی می‌داند.

بریتانیا و ایالات متحده آمریکا نیز رژیم سوریه را یکی از حامیان مهم تروریسم در منطقه و جهان می‌دانند و این رژیم را در فهرست تروریست‌ها قرار دادند.

پیوستن به جمع دیکتاتورها وسرکوب‌گران محکوم در بریتانیا

اگر اسما اسد در بریتانیا به شکلی حضوری یا غیر حضوری دادگاهی و محکوم شود، او به جمع کسانی ملحق خواهد شد که به اتهام استبداد، قتل و سرکوب متهم و توسط دادگستری بریتانیا محکوم شدند.

از جمله کسانی که به محض ورود به بریتانیا بازداشت شد ژنرال پینوشه دیکتاتور سابق شیلی بود. پینوشه در سال 1998 برای معالجه به لندن آمد و در همان سال طی حکمی از دادگاهی در لندن بازداشت شد و بیش از یک سال در حبس خانگی نگه داشته شد تا اینکه سپس دادگاه او را به شیلی بازگرداند تا در كشورش محاکمه شود.

چارلز تیلور، رئیس جمهوری سابق لیبریا که 9 سال پیش توسط دادگاه بین‌المللی لاهه به اتهام کمک و همکاری در ارتکاب جنایات جنگی در سیرالئون محکوم شد، دومین فردی است که حکم 50 سال حبس خود را در بریتانیا سپری می‌کند. در سال 2017 اگنس ریوز تیلور، همسر سابق او نیز در بریتانیا دستگیر شد. اگنس به شکنجه برخی افراد در دورانی که با چارلز بود، متهم است.

اسماء اسد و برخى از زنان نظامى هوادار بشار اسد
اسماء اسد و برخى از زنان نظامى هوادار بشار اسد

یکی از اتهاماتی که مخالفان سوری بر اسماء اسد وارد می‌كنند، تشویق دختران سورى به پیوستن به جنگ علیه مخالفان بسیج کردن آنهاست. تصاویر و ویدیوهای زیادی از اسماء مشاهده شده که به اردوگاههای نظامی رفته و با زنانی که در ارتش خدمت می‌کنند، ملاقات کرده و آنها را برای شرکت در جنگ با مخالفان دعوت کرده است.

اخطار قرمز از اینترپل

طبق گزارش «تایمز» هنوز مشخص نیست که دادگستری بریتانیا تصمیم به تعقیب اسماء الاسد بگیرد. کما اینکه هنوز مشخص نشده که دادستان عمومی بریتانیا درخواست دادرسی غیرحضوری یا حکم جلب او به دادگاه بریتانیا را صادر کند. به نظر می‌رسد که احضار اسماء اسد و محاکمه او در لندن منتفی است. اما احتمال صدور اخطار قرمز از سوی پلیس بین‌المللی «اینترپل» برای همسر بشار اسد، زیاد است. چنانچه اینترپل علیه او اخطار قرمز صادر کند «بانوی اول سوریه» قادر به سفر به خارج از کشورش نخواهد شد و دستبندهای بازداشت به هر کجا که سفر کند در انتظار او خواهند بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید