هشتگ #حال_لبنان_خوش_نیست، فریاد اعتراض لبنانی‌ها به اوضاع این کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هشتگ #لبنان_ليس_بخير (#حال_لبنان_خوش_نیست) كه در روز یکشنبه 14 مارس 2021 در این کشور به راه افتاده و به صدر هشتگ‌ها در شبکه‌های اجتماعی رسید، بیانگر وخامت شدید اوضاع اقتصادی همزمان با کاهش ارزش پول ملی است که تا این لحظه به 12 هزار و 300 لیره لبنان در ازی یک دلار رسیده است.

آخرین برآوردهای غیر رسمی حاکی از این است که حداقل دستمزدها به 50 دلار در ماه رسیده و قدرت خرید مردم نیز به شدت کاهش یافته است و طبقه سیاسی کشور مرکب از جریان دوگانه حزب الله – امل دوش به دوش هم پیمان مسیحی خود در راس قوه مجریه یعنی میشل عون رئیس جمهوری، عملا دست به هیچ اقدامی برای باز کردن این بن بست نزده‌اند.

از سوی دیگر سعد حریری که به عنوان نخست وزیر جدید معرفی شده، مدت مدیدی است که هنوز کابینه خود را معرفی نکرده و محافل سیاسی بر این باورند که او در انتظار اعلام موافقت محافل ذی نفوذ منطقه‌ای برای دست زدن به این اقدام است، در حالی که دایره سیاسی نزدیک به حریری، منکر چنین وابستگی سیاسی او هستند.

آخرین اخبار حاکی از آن است که بهای نان حدود 50% افزایش یافته و از 1500 لیره به 2250 لیره رسیده است.

در همین گیر و دار بستن خیابان‌ها و جاده‌های بین شهری نیز در مناطق مختلف لبنان در اعتراض به بی توجهی مسئولان به اوضاع معیشتی و کاهش روز افزون بهای پول ملی، ادامه دارد که در پاره‌ای موارد نیز به خشونت کشیده می‌شوند.

درهمین اثنا سازمان برق لبنان در چند ساعت گذشته از زبان مسئولان خود تاکید دارد این بخش برای خرید سوخت نیروگاهایش نیاز به یک میلیارد دلار دارد که در صورت عدم تامین این بودجه، کشور بزودی در تاریکی فروخواهد رفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید