ادامه درد و رنج نازنین زاغری حتی پس از پایان 5 سال زندان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حجت کرمانی، وکیل نازنین زاغری راتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی در گفتگویی با وب‌سایت ایرانی «امتداد» از برگزاری «آخرین» جلسه محاکمه او در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران خبر داده و گفته موکلش به فعالیت تبلیغی علیه نظام متهم شده است.

این در حالی است که ریچارد راتکلیف همسر نازنین، تأکید کرد از سفیر بریتانیا در تهران خواسته، در دادگاه همسرش شرکت کرده یا او را تا دادگاه انقلاب همراهی کند. راتکلیف تأکید دارد که «رژیم ایران از همسرش برای تسویه حساب با بریتانیا استفاده می‌کند.»

همزمان نیز برای اولین بار، گزارشی در توصیف تراژدی زاغری در تهران برملا شده است. نازنین در جلسه مشاوره‌ای شورای بین‌المللی توان‌بخشی به قربانیان شکنجه، به مدت 6 ساعت، در مورد پنج سال شکنجه در زندان سخن گفت و جزئیات آنچه را که متحمل شده را بیان کرد. او همچنین از بسته شدن دراز مدت دست‎هایش با زنجیر و چشم بند زدن خبر داد.

ابزارهای اعمال فشار و ایجاد ترس

به نوشته تایمز این گزارش نشان داد، فشار شدیدی بر این زندانی اعمال شده و بیش از 8 ساعت مداوم تحت بازجویی قرار گرفته و بازجویان نیز در این ساعات پراسترس به او گفته اند که شوهرش او را رها کرده و خانواده‌اش هم از او تبری جسته و هرگز آنها را نخواهد دید و از دیدن دخترش «گابریلا» نیز محروم خواهد شد.

ریچارد راتکلیف
ریچارد راتکلیف

نویسندگان گزارش شورا، چنین نتیجه‌گیری کردند که بعید است نازنین از رنج روحی و جسمی خود بهبود یابد، مگر اینکه به بریتانیا بازگشته و تحت درمان مناسب قرار گیرد.

به نظر کارشناسان، نازنین دچار عوارض پس از آسیب جدی و مزمن به همراه افسردگی شدید و وسواس فکری در کنار مشکلات جسمی شامل درد مفاصل و کتف‌ها شده است.

زاغری یکشنبه گذشته با برداشته شدن پابند الکترونیکی، حکم 5 سال زندان خود را در ایران به پایان برد، با این حال، مقامات ایرانی اجازه خروج وی از کشور و بازگشت به بریتانیا را ندادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید