اتحادیه اروپا به نظام اسد: تحریم‌های ماه مه در راهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با گذشت 10 سال از جنگ در سوریه، اتحادیه اروپا امروز یکشنبه 14 مارس 2021 بار دیگر تأکید کرد که هیچ راه حلی در این کشور جز از طریق گزینه سیاسی وجود نخواهد داشت.

این اتحادیه با تأکید بر اینکه تحریم‌ها علیه رژیم سوریه ادامه دارد، گفت: «ما ماه مه آینده تحریم‌ها را علیه رژیم سوریه تمدید خواهیم کرد.»

جوزپ بورل نماینده سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه در بیانیه‌ای به مناسبت سالگرد آغاز انقلاب سوریه افزود که درگیری‌های سوریه هنوز با راه حل فاصله دارد و «رژیم و متحدانش باید قطعنامه‌های شورای امنیت را عملی سازند.»

سرکوب وحشیانه

بورل از رژیم سوریه خواست تا به سرکوب پایان داده و بازداشت شدگان را آزاد کند. او تأکید کرد که سرکوب وحشیانه رژیم علیه مردم سوریه و عدم رسیدگی به دلایل اصلی قیام مردمی، منجر به تشدید منازعه مسلحانه و گسترش دامنه آن شده است.

بورل همچنین افزود که پیگرد کلیه موارد نقض حقوق بشردوستانه بین‌المللی و حقوق بشر، از اهمیت بالایی به عنوان شرط قانونی و عنصر اصلی در دستیابی به صلح پایدار و آشتی واقعی در سوریه، برخوردار است.

جنگ سوریه
جنگ سوریه

بزرگترین بحران آوارگی در جهان

بورل در مورد بحران پناهندگان سوریه، این بحران را بزرگترین بحران آوارگی در جهان دانست، زیرا 5.6 میلیون پناهنده ثبت شده و 6.2 میلیون آواره در داخل سوریه وجود دارد.

شایان توجه است که ده سال جنگ در سوریه، باعث آوارگی و بی خانمانی میلیون‌ها نفر شده و زیان‌های بزرگی به زیرساخت‌ها وارد کرد و اقتصاد و بخش‌های فرسوده آن را از پا انداخته و ویرانی عظیمی برجای گذاشته که از منازل مسکونی تا مراکز عمومی، درمانی و آموزشی را شامل شده است.

بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، از زمان آغاز منازعه در این کشور که با 10 سال پیش اعتراض مسالمت آمیز مردمی علیه این رژیم آغاز و از سوی نظام اسد به شدت سرکوب گردید، حداقل 388 هزار نفر کشته شده‌اند.

بر اساس آمار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، در حدود 5.6 میلیون نفر از سوریه گریخته‌اند که بیشتر آنها رهسپار کشورهای همسایه، به ویژه ترکیه، لبنان و اردن شده و تقریباً یک سوم آن‌ها، کودکان 11 ساله و کوچک‌تر هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید