«گذرنامه سبز» اتحادیه اروپا تنها 4 واکسن را به رسمیت می‌شناسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمیساریای امور داخلی اروپا اعلام کرد که «گذرنامه سبز» الکترونیکی که اتحادیه اروپا قصد راه اندازی آن را برای نشان دادن وضعیت افرادی که واکسن ضد کرونا دریافت کرده‌اند، دارد، فقط شامل واکسن‌های دارای مجوز آژانس دارویی اروپا می‌شود.

آژانس دارویی اروپا تا این لحظه، 4 واکسن فایزر/بیونتک، مدرنا، آسترازنیکا و جانسون‌اند‌جانسون را مجاز دانسته است.

الوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اروپا به خبرنگاران گفت: «آنچه که ما در صدد ایجاد آن هستیم، یک گواهینامه الکترونیکی است که در آن شما می‌توانید منفی یا مثبت بودن تست «پی سی آر» را ثبت کنید یا ثابت کنید که بدن شما پادتن داشته یا با واکسنی که از سوی آژانس داروهای اروپایی تأیید شده، واکسینه شده‌اید.

کمیسریای اروپا قرار است چهارشنبه آینده با ارجاع این لایحه به پارلمان اروپا، از این پیشنهاد رونمایی کند.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسریای اروپا ابراز امیدواری کرد که این پیشنهاد به مردم اجازه دهد «با آسودگی خاطر در داخل یا خارج از اتحادیه اروپا برای کار یا گردشگری، تردد داشته باشند.»

آژانس در حال بررسی اطلاعات مربوط به واکسن روسی اسپوتنیک و سایر اطلاعات مربوط به دو واکسن نواواکس و کیوروک و میزان همخوانی آن‌ها با استانداردهای ایمنی و کارآیی است تا در مورد دادن مجوز به آن‌ها تصمیم بگیرد.

آژانس در حال حاضر، موضوع واکسن‌های چینی علیه کرونا را بررسی نمی‌کند، اگرچه نخست وزیر مجارستان (عضو اتحادیه اروپا)، تأیید کرد با واکسن چینی سینوفارم، واکسینه شده است.

در صورتی که آژانس، مجوز استفاده از واکسن کرونا را بدهد، به این معنی نیست که کمیسیون اروپا با استفاده از آن در 27 کشور اتحادیه موافقت خواهد کرد.

کمیسریای اروپا، توان تولیدکنندگان واکسن در افزایش تولید و همچنین وجود خطوط تولید این شرکت‌ها در اتحادیه اروپا را در نظر خواهد گرفت.

کمیسریای اروپا پیشتر نسبت به واکسن اسپوتنیک ابراز نگرانی کرده و اعلام داشت که بعید است حتی در صورت تأیید آژانس دارویی اروپا، این واکسن به لیست واکسن‌های تأیید شده اتحادیه اروپا اضافه شود.

نحوه استفاده از گذرنامه سبز اتحادیه اروپا هنوز مشخص نشده است. برخی از کشورهای دارای اقتصاد گردشگری مانند یونان و قبرس، در صدد استفاده از آن، برای خلاص شدن از محدودیت‌های شدید سفر هستند.

با این حال، آلمان و فرانسه، موضعگیری محتاطانه‌تری نشان می‌دهند، زیرا تبدیل شدن این گذرنامه به ابزاری برای تبعیض را محتمل می‌دانند، به‌ویژه که شهروندان جوان اتحادیه تا پایان سال جاری یا حتی سال بعد، واکسینه نخواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید