کاندیداتوری نظامیان در ایران قانونی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد کسانی‌ که سابقه نظامی داشته‌اند، می‌توانند در انتخابات کاندیدا شوند و منع قانونی وجود ندارد. اگر انتخاب شوند، قطعا دیگر نظامی نخواهند بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کدخدایی روز شنبه 13 مارس، در آخرین نشست خبری سال 99 بیان کرد: «یکی از مصوبات مجلس که طرح آن محل بحث بود اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری است که مشخصا ایراداتی در اصول 99، 109و 115 داشتیم. برخی موارد برای اولین بار بود که ذکر می‌شد که به مجلس ارجاع شد تا اصلاحات لازم روی آن صورت گیرد.»

سخنان کدخدایی به طور رسمی، حضور نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری ایران را قانونی کرد. هر چند که پیش از این نظامیان به عنوان نامزد در انتخابات شرکت می‌کردند اما منتقدان همواره حضور آنان را از سویی خلاف توصیه روح‌الله خمینی، رهبر اول ایران مبنی بر عدم حضور نظامیان در سپهر سیاسی می‌دانستند و از سویی دیگر کاندیداتوری نظامیان را خلاف قانون انتخابات به‌شمار می‌آوردند.

با اظهارات اخیر سخنگوی شورای نگهبان خلا قانونی حضور نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری بر طرف شده است.

همچنین ناظران سیاسی اظهارات علی خامنه‌ای در رابطه با تشکیل «دولت جوان انقلابی» و دفاع همه جانبه او از حضور نظامیان در تمامی عرصه‌ها را در راستای گذر از سخنان خمینی در منع حضور نظامیان تحلیل می‌کنند.

نامزدی سعید محمد، فرمانده سابق قرارگاه خاتم، حسین دهقان، وزیر سابق دفاع، محسن رضایی، فرمانده اسبق سپاه و برخی دیگر از نظامیان، انتخابات ریاست جمهوری خرداد 1400 را به عرصه رقابت میان فرماندهان سپاه تبدیل کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید