ویدیوی اصابت موشک به کشتی ایرانی در ساحل سوریه

در سه سال گذشته 12 کشتی ایرانی از سوی اسرائیل مورد حمله قرار گرفته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک کشتی باری ایرانی به نام «شهرکرد» روز چهارشنبه 10 مارس 2021 در سواحل سوریه هدف یک حمله موشکی قرار گرفت. رسانه‌های ایرانی حالا ویدئویی از این حمله منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد زبانه‌های دود و آتش از آن به آسمان می‌رود.
علی غیاثیان سخنگوی سازمان کشتیرانی ایران حمله صورت گرفته به کشتی شهرکرد را «تروریستی» توصیف کرد و گفت که بخش‌هایی از این کشتی آسیب دیده اما به افراد روی کشتی صدمه‌ای وارد نشد.

کشتی «شهرکرد» که در نزدیکی سواحل لاذقیه در آب‌های بین‌المللی در دریای مدیترانه مورد هدف قرار گرفت، یکی از 12 کشتی است که به گزارش روزنامه وال‌ستریت ژورنال، در 3 سال گذشته از سوی اسرائیل مورد حمله قرار گرفته‌اند. بیشتر این کشتی‌ها نفت و اسلحه به سوریه قاچاق می‌کردند و با دور زدن تحریم‌ها می‌کوشیدند پول مورد نیاز برای تامین هزینه‌های هنگفت سپاه پاسداران و بازوهای منطقه‌ای ایران را کنند. براساس گزارش وال‌ستریت ژورنال اسرائیل پس از آن به این حملات دست زد که ایران به وعده‌های خود درباره عدم تحویل نفت یک نفتکش مصادره شده به سوریه عمل نکرد و جامعه جهانی در زمینه واکنش به این اقدام کوتاهی کرد.

روزنامه «تایمز» بریتانیا هم روز شنبه 13 مارس 2021 گزارش کرد که حملات صورت گرفته به کشتی‌ها ایرانی، با پرچم آمریکا صورت می‌گیرد و برخی از این کشتی‌ها سبب ایجاد آلودگی‌های زیست‌ محیطی شده‌اند که در آخرین مورد وزیر محیط زیست اسرائیل یک کشتی ایرانی را متهم به نقش داشتن در آلودگی نفتی سواحل این کشور کرد؛ اتهامی که ایران تا کنون به آن پاسخی نداده است.

فلولیتا 13، همکاری ارتش و موساد

در گزارش تایمز به نقل از مسئولات آمریکایی آمده که حداقل 12 کشتی که اکثر آنها نفت و شاید اسلحه به سوریه می‌بردند، به روش‌های گوناگونی از جمله مین دریایی، از سوی اسرائیل مورد حمله قرار گرفتند. 3 کشتی در سال 2019، 6 کشتی در سال 2020 و 3 کشتی در سال جاری در دریای سرخ و دریای مدیترانه و احتمالا نقاط دیگری با این حملات مواجه شدند.

برنامه‌ریزی برای این حملات با همکاری موساد و ارتش اسرائیل صورت می‌گیرد. بخشی به نام عبری «Shayetet 13» که معادل لاتین آن «Flotilla 13» است و یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های ارتش اسرائیل است، در زمینه رصد تحرکات این کشتی‌ها به موساد کمک می‌کند. این بخش در سال 1948 به وجود آمد و نیروی دریایی بریتانیا وظیفه آموزش کماندوهای آن را بر عهده گرفت تا در جنگ جهانی دوم علیه آلمان نازی وارد عمل شوند.

فلولیتا 13 و نفتکش ایرانی سابیتی

فلولیتا 13 در گذر زمان توانست به یکی از توانمندترین نیروهای ویژه که توان انجام عملیات در مناطق دوردست را دارد تبدیل شود. نیروهای فلولیتا 13 در سال 2019 به نفتکش ایرانی «سابیتی» حمله کرده و با چسباندن مواد منفجره به بدنه آن، دو سوراخ در بدنه‌اش به وجود آوردند که سبب سرازیر شدن 100 هزار بشکه نفت به دریای سرخ شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید