رهبر اکثریت دموکرات سنا خواهان استعفای فرماندار نیویورک شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اندرو کومو فرماندار نیویورک جمعه 12 مارس با ادعاهایی پیرامون اقدامش برای آزار و اذیت جنسی و تأکید بر لزوم استعفا از منصب خود روبرو شد که باعث شد این فرماندار برجسته دموکرات ایالت نیویورک با عصبانیت و به تنهایی برای بقای سیاسی خود به مبارزه برخیزد.

فرماندار نیویورک تا روز جمعه، حمایت نزدیک به 29 عضو کنگره در نیویورک و اکثریت دموکرات‌ها در مجلس قانونگذاری ایالت را از دست داد، اما مهمترین ضربه را چاک شومر رهبر اکثریت سنا و سناتور کرستن گیلبراند وارد کردند که خواستار استعفای کومو شدند.

سناتورهای دموکرات در بیانیه مشترک نوشتند: «با توجه به ادعاهای متعدد و معتبر مربوط به اقدام به آزار جنسی، روشن است که فرماندار کوومو، اعتماد شرکای حکومتی خود و مردم نیویرک را از دست داده و باید استعفا دهد.»

این بحران سیاسی فزاینده منجر به بالاگرفتن مسائل مربوط به استیضاح فرماندار در ایالتی با اکثریت طرفدار حزب دموکرات شده که می‌تواند به ایجاد معضل در روزهای نخست ریاست جمهوری جو بایدن بیانجامد.

جمهوری خواهان از بروز این رسوایی برای منحرف کردن افکار عمومی از موفقیت بایدن در مقابله با همه‌گیری کرونا و به چالش کشیدن برتری ریشه دار دموکرات‌ها در میان رای‌دهندگان زن، استفاده کردند.

نماد احزب دموکرات و جمهوری خواه
نماد احزب دموکرات و جمهوری خواه

بایدن متحد دیرینه کومو و دوست پدرش است، اما از پرداختن مستقیم به این جار و جنجال برغم دشواری آن، خودداری کرد.

جین ساکی دبیر مطبوعاتی کاخ سفید، روز جمعه 12 مارس از گفتن این که آیا به باور بایدن، کومو باید استعفا دهد، خودداری کرده و خاطر نشان نمود که «گفته‌های هر زنی که شکایت کرده، «سزاوار شنیدن است و باید با احترام با او رفتار شود تا بتواند، روایت خود را بازگو کند.»

کوومو پیشتر در موضعی چالش‌جویانه تأکید کرد که از سمت خود کناره‌گیری نخواهد کرد. او منتقدان دموکراتش را «بی پروا و خطرناک» خواند.

از سوی دیگر اوکاسیو کورتز، نماینده ترقی‌خواه، در بیانیه مشترکی با جمال بومن نماینده کنگره، اظهار داشت که پس از اتهامات تازه علیه فرماندار نیویورک، او نگران امنیت و رفاه کارمندان فرماندار بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید