علم‌الهدی: پاپ فرستاده آمریکا به عراق بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه واکنش مقامات ایرانی به سفر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان به عراق و دیدارش با علی سیستانی از مراجع شیعه در نجف، علم الهدی، امام جمعه مشهد امروز جمعه 22 اسفند اظهار داشت: «پاپ یک ماموریت آمریکایی داشت و فکر می‌کرد مسئله مقابله با آمریکا، منشا و مبدا مرجعیت شیعه دارد و می‌تواند آیت‌الله سیستانی را وادار کند که از مردم عراق و حشدالشعبی عراق بخواهد به جنگ با آمریکا نروند».

پاپ روز جمعه 5 مارس در سفری سه روزه به عراق از شهرهای بغداد، نجف و موصل دیدار کرد. پاپ این سفر را «سفری نمادین و ادای دین به سرزمینی که سال ها رنج کشیده» توصیف کرد و خواستار «خفه شدن صدای اسلحه‌ها» در عراق شد.

دیدار پاپ با علی سیستانی
دیدار پاپ با علی سیستانی

دیدار در نجف، مخالفت در قم و تهران

دیدار پاپ با علی سیستانی در نجف واکنش تند رسانه‌های وابسته به راس هرم قدرت در ایران را برانگیخت. این دیدار مفهوم «ولی امر مسلمین جهان» که دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی دهه‌ها جهت جاانداختن جایگاه مذهبی علی خامنه‌ای برای آن تبلیغ می‌کرده را شدیدا به چالش کشید و آن را از دید رهبران دیگر ادیان بی‌اعتبار نشان داد.

پاپ پیش از این نیز با امام الازهر مصر به عنوان رهبر مسلمانان سنی مذهب دیدار کرده بود.

واکنش رسانه‌های ایرانی تا بدان‌جا پیش رفت که عکس قاسم سلیمانی را در تصاویر دیدار پاپ و سیستانی فتوشاپ کرده و ادعا کردند که این دیدار به لطف تلاش‌های سلیمانی در برقراری امنیت در عراق میسر شده است.

حسین شریعتمداری
حسین شریعتمداری

سرخوردگی روزنامه‌های وابسته به قدرت در تهران

حسین شریعتمداری، نماینده علی خامنه‌ای در روزنامه کیهان 17اسفند گریزی به نامه بی‌پاسخ اولین رهبر ایران به پاپ پیشین زد و نوشت: «این ملاقات، ماجرای ملاقات خمینی با «اسقف هانیبال بوگینینی» نماینده پاپ ژان پل دوم را به‌ خاطر می‌آورد.. خمینی در آن ملاقات برای پاپ ژان پل دوم پیامی فرستاد که متاسفانه از سوی جناب پاپ بی‌پاسخ ماند».

شریعتمداری افزود: «پاپ فرانسیس در حالی به‌عنوان مهمان آیت‌الله سیستانی وارد عراق شده است که آمریکا نه فقط حرمت قاسم سلیمانی مهمان عراق را نگاه نداشته بود بلکه خون او و ابومهدی مهندس را بر زمین ریخته بود».

روزنامه فرهیختگان وابسته به ولایتی مشاور رهبر ایران نیز در 17 اسفند تحت عنوان زوایای پنهان سفر پاپ به عراق نوشت: «سفر پاپ به عراق تلاشی با اهداف چندگانه در راستای منافع قدرت‌های سلطه‌گر غربی است». این روزنامه ادامه داده: «یکی از عوارض (این سفر) تلاش برای ایجاد دوگانه‌سازی و هم‌چنین ایجاد و دامن‌زدن به رقابت کاذب میان حوزه علمیه قم و نجف است».

اشاره روزنامه فرهیختگان به نبود رقابت و تضاد میان حوزه نجف و قم با واقعیت‌ها همخوانی ندارد. سفر چندی پیش ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه ایران به عراق و رد پذیرش دیدار او با سیستانی، نه تنها تضاد میان دو حوزه مذکور را نشان داد بلکه از شکاف عمیق نجف با قم در رابطه با مرز میان سیاست و مذهب پرده برداشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید