بیانیه مشترک اروپا-آمریکا: بر التزام قاطع خود از امنیت سعودی تأکید می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه 11 مارس 2021 با تأکید مجدد حمایت قاطع کشورش از پادشاهی عربی سعودی، از پیوستن کشورهای فرانسه، انگلیس، ایتالیا و آلمان به آمریکا در این زمینه تأکید کرد.

بلینکن گفت: «واشینگتن همراه با اروپا تلاش‌های شبه‌نظامیان حوثی برای هدف قرار دادن سعودی را محکوم می‌کند.»

او افزود: «واشینگتن در محکومیت حملات شبه‌نظامیان حوثی به شهر مارب یمن، به فرانسه، انگلیس، ایتالیا و آلمان می‌پیوندد.»

در بیانیه مشترک اروپایی-آمریکایی آمده که حمله شبه‌نظامیان حوثی به مارب بحران انسانی در یمن را تشدید می‌کند. تلاش‌های ما با حمایت سعودی و سازمان ملل، بهترین امید برای صلح در یمن را ارائه می‌دهد.

پیش از این یک مقام کاخ سفید روز دوشنبه 8 مارس 2021 در پاسخ به سؤال العربیه ضمن تأکید بر این که «حملات حوثی‌ها خطرناک و غیرقابل قبول است و شهروندان غیرنظامی را با خطر تهدید می‌کند» گفته بود که آمریکا از سعودی حمایت می‌کند تا این کشور بتواند از خاک خود دفاع کند.

این مقام مسئول افزود: «در رابطه با حملات ادامه‌دار حوثی‌ها، با سعودی همکاری می‌کنیم.»

کاخ سفید تأکید کرد سعودی با «تهدیدات امنیتی جدی از سوی حوثی‌ها» و برخی دیگر کشورهای منطقه مواجه است و آمریکا به «همکاری مستحکم با سعودی و تقویت توان دفاع این کشور برای مقابله با این تهدیدات» ادامه می‌دهد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا هم ضمن محکوم کردن حملات حوثی‌ها به سعودی، به خبرنگاران گفت: «خاورمیانه بخشی از منافع حیاتی آمریکاست و واشینگتن نیروی کافی در منطقه نگاه خواهد داشت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید