استقبال فرانسه از واکسن «جانسون‌اندجانسون» و تاکید بر اثربخشی آسترازنیکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از موافقت روز گذشته اتحادیه اروپا با استفاده اضطراری از واکسن «جانسون‌اندجانسون»، وزارت بهداشت فرانسه نیز موافقت با استفاده از این واکسن ضد کرونا را خبری بسیار عالی توصیف کرد.

آژانس دارویی اروپا پنجشنبه 11 مارس اعلام کرده بود که اعطای مجوز به واکسن «جانسون‌اندجانسون» را بررسی خواهد کرد.

در همین راستا، منابع اروپایی سه شنبه گذشته اعلام کردند که شرکت «جانسون‌اندجانسون» در تهیه عناصر واکسن با مشکل روبرو شده و از اظهارنظر درباره تأخیر احتمالی در تأمین واکسن، خودداری می‌کند.

شرکت «جانسون‌اندجانسون» نیز به نوبه خود تأکید کرد که اتحادیه اروپا، دریافت محموله‌های واکسن را در سه‌ماهه دوم سال جاری، آغاز خواهد کرد.

از زمانی که شرکت «جانسون‌اندجانسون»، واکسن خود و اثربخشی کمتر از 72 درصدی آن را در مقایسه با اثر بخشی 95 درصدی واکسن مدرنا و فایزر فاش ساخت، مقامات بهداشتی آمریکا، نگران بودند که برخی از آمریکایی‌ها، واکسن جدید را به عنوان گزینه‌ای با کیفیت کمتر قلمداد کنند اما با گذشت روزهای نخست استفاده از این واکسن، موضوع بی‌سابقه و غافلگیر کننده‌ای بروز کرد.

به گزارش نیویورک تایمز در هفته گذشته، بسیاری از مردم، اشتیاق خود را برای دستیابی به این واکسن ابراز داشتند. زیرا آنها خواهان راحتی استفاده از آن هستند که تنها شامل یک دوز است.

مقامات بهداشت عمومی نیز اشتیاق خود در مورد سرعت توزیع ناشی از تک‌دوز بودن واکسن را نشان داده‌اند، به ویژه در مناطق دوردست که ممکن است به راحتی به واکسن دسترسی نداشته باشند.

 «جانسون‌اندجانسون»
«جانسون‌اندجانسون»

واکسن آسترازنيكا

مسئولان بهداشتی تاکید دارند که واکسن آسترازنیکا، اثربخشی زیادی در مقابله با کرونا از خود نشان داده است.

این در حالی است که اخیرا نگرانی‌هایی در خصوص استفاده از این واکسن و تاثیرات جانبی آن ایجاد شده است.

با این حال، رهبران اروپایی چندین‌بار تأکید کردند که شرکت آسترازنیکا که با همکاری آکسفورد، سازنده این واکسن است، تاکید دارد که واکسن مزبور حتی درمقابله با سویه‌های جهش یافته کرونا نیز ایمن و اثربخش است.

آژانس دارویی اروپا در اوایل این هفته تاکید کرد که در تحقیقات اولیه، هیچ ارتباطی میان واکسن آسترازنیکا و مرگ پرستار اتریشی که با آن واکسینه شده بود، نیافته است.

این آژانس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در حال حاضر، هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که واکسیناسیون، چنین عوارضی داشته باشد. عوارضی که در فهرست عوارض جانبی آسترازنیکا ذکر شده باشد.» این بیانیه در اشاره به پرستار دیگری بود که به دنبال بسته شدن شش‌ها پس از واکسینه شدن، به بیمارستان منتقل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید