آیا ميان مغز زنان و مردان واقعا تفاوتى وجود دارد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

بسیاری از محققان در باره تفاوت میان مغز زن و مرد به پژوهش‌ و بررسی می‌پردازد و قرن‌ها دانشمندان ادعا می‌کردند که تفاوت‌های مشخصی بین مغز این دو جنس مذکر و مونث وجود دارد اما اخیرا یک تحقیق علمی نشان داد که تفاوت بین مغز زن و مرد بسیار ساده است به طوری که تاثیری بر تفکر منطقی و مهارت‌های ارتباطی نمی‌گذارد.

تحقیقات قبلی ادعا می‌کرد که مغز مردان باعث مهارت بهتر در تفکر می‌شود در حالی که مغز زنان امکان ارتباط بهتر و مهارت‌های چند وظیفه‌ای را فراهم می‌کند. اما محققانی که طی چندین دهه این ادعاها را تجزیه و تحلیل کرده‌اند، می‌گویند تفاوت در عملکرد و ساختار مغز بسیار کم است به طوری که تفاوت زیادی میان تحقیقات قبلی و آنچه دانشمندان اخیرا به آن رسیدند، وجود دارد.

مغز عضوی مشترک میان دو جنس مذکر و مونث

به گزارش روزنامه بریتانیایی دیلی میل، لیز الیوت دانشمند علوم اعصاب در دانشگاه «روزالیند فرانکلین» در شیکاگو ، با تأکید بر اینکه مغز عضوی است که هر دو جنس مرد و زن به همان اندازه از آن بهره برداری می‎کنند، گفت:«این نظریه‌ها با نوعی موضع‌گیری و تمرکز بر روی تفاوت‌های ناچیز میان زن و مرد در نظر گرفته شده است».

الیوت و همکارانش در یک تحقیق جدید 30 ساله مطالعات تصویربرداری رزونانس مغناطیسی و بافت مغزی پس از مرگ را بررسی کرد، آنها در این تحقیق علمی 30 ساله دریافتند که وقتی حجم مغز را محاسبه کنند، ممکن است به تفاوت‌های بسیار ناچیزی در عملکرد و ساختار مغز برسند.
به عنوان مثال، مشاهده کردند که «آمیگدالا» یا غده‌ای که غریزه «فرار یا جنگ» برای انسان در مغز را کنترل می کند، در مردان فقط یک درصد بزرگتر است به طوری که از نظر آماری قابل شمارش و توجه نیست.

نتایج گوناگون و متنوع

در حالی که برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد، مغز مردان ببیشتر به استفاده جانبی تمایل دارند به جای استفاده از دو طرف نیمکره مغز در یک زمان واحد برای موقعیت‌های مختلف، از یک نیمکره استفاده می‌کند، اما، الیوت دانشمند علم اعصاب دریافت که این نتایج فردی و بسیار متنوع است به طوری که نمی توان در باره آن نتیجه‌ای قاطع گرفت.

مغز انسان
مغز انسان


این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که نظریه اینکه زنان در تشخیص حالت چهره شخص دیگری بهتر بودند را برای اولین بار به چالش کشید به طوری که نتایج گزارش‌های تحقیقاتی جدید نشان داد که در برخی موارد مردان از کارآیی بیشتری برخوردار بودند.

اندازه مغز مرد حدود 10 یا 11٪ بزرگتر از مغز متوسط زن است. مغزهای بزرگتر حاوی ماده سفید بیشتری هستند. این ماده سفید برای هماهنگی ارتباط بین مناطق مختلف اعضای جسم انسان با مغز استفاده می شود.

الیوت می‌گوید با این حال اما این بدان معنا نیست که مغز مردها از نظر عملکرد متفاوت هستند مسئله فقط به اندازه و حجم برمی‌گردد.

الیوت در مصاحبه با «The Academic Times» ( آکادمیک تایمز) فاش کرد: «زنی که مغز بزرگ‌ تری دارد، درصد بیشتری از ماده سفید نسبت به زنی که مغز کوچک‌ تری دارد، خواهد داشت.»

همچنین وی افزود: «مانند بسیاری از دانشمندان علوم مغز و اعصاب ، این تصور را داشتم که اگر بتوانیم به اندازه نمونه های بزرگتر برسیم ، ما قادر به مشاهده این اختلافات قابل اعتماد، خواهیم بود.»

این دانشمند گفت:«تحقیقات جدید اندازه های بزرگتری را ارائه داداما ما این اختلافات قابل اطمینان و مورد اعتماد نمی‌بینیم در واقع ، بسیاری از گزارش ها با یکدیگر متناقض هستند. در تمام مطالعات بزرگ نتیجه‌ای همگون و منسجم وجود ندارد که بتوانیم با اطمینان به آن اعتماد کنیم و اختلاف را شناسایی کنیم. به عنوان مثال «هیپوکامپ» (hippocampus) در یک جنس بزرگتر است، یا ممکن «اوربیتوفرونتال» (orbitofrontal) قشر پیشانی در یک جنس دیگر بزرگتر باشد.
در باره تفاوت مغز در میان بزرگسالان از دو جنس مذکر و مونث، الیوت گفت: «تشخیص تفاوت ‌های ناشی از جنس بیولوژیکی بر اساس تجربه زندگی به عنوان یک جنس خاص، غیرممکن است.»

اختلافاتی وجود دارد

مطالعات دیگری در این زمینه تفاوت در «هیپوکامپ» را نشان داده است ، جایی از مغز که به منطقه یادگیری، حافظه استرس و صرع متعلق است.

در سال 2013 ، محققان دانشگاه پنسیلوانیا مغز 1000 مرد ، زن ، پسر و دختر را مورد بررسی قرار دادند. آنها نتیجه گرفتند که مغز نرها از جلو به عقب متصل هستند ، در حالی که مغز زنان از چپ به راست عبور می کند.

عكس أرشيوي
عكس أرشيوي

تهیه کنندگان آن تحقیق گفتند که این ئضعیت مغز در زن و مرد می‌تواند پاسخی باشد که چرا مردان به انجام یک کار واحد به شکل بهتر تمایل دارند در حالی که زنان تمایل بیشتری به انجام چند کار دارند، اما الیوت دانشمند علم اعصاب این نظریه را خلاف واقعیت‌ها علمی می‌داند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید