کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان: همه اطفال می‌توانند از حقوق قانونی خود استفاده کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان پنج‌شنبه 11 مارس، در واکنش به تصمیم وزارت معارف(آموزش و پرورش) این کشور اعلام کرد، همه اطفال دختر و پسر می‌توانند از حقوق خود به صورت مساویانه و آزادانه در محدوده قوانین استفاده کنند.

این کمیسیون در توییتی نوشت، حق آموزش، آزادی بیان و دسترسی به مهارت‌های هنری از حقوق اولیه و اساسی همه کودکان، بدون تبعیض مبتنی بر سن و جنس است.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در ادامه نوشت، ایجاد هر نوع محدودیت بر حقوق و آزادی‌های کودکان، خلاف اصول عمومی حقوق‌بشر، کنوانسیون حقوق کودک و قوانین ملی افغانستان، به‌ویژه قانون اساسی و قانون حمایت از حقوق طفل است.
این کمیسیون تاکید کرده است: «انتظار می‌رود هر نوع تصمیم وزارت معارف کشور جهت خودداری از اشتراک کودکان در نشست‌ها و برنامه‌های عمومی، تجلیل و پذیرایی، در راستای حمایت از اصول آزادی، برابری و حفظ منافع علیای کودکان باشد و ترویج‌کننده تبعیض جنسیتی نباشد».

منع ترانه‌خوانی دانش‌آموزان دختر

از سوی دیگر، وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان چهارشنبه 10 مارس 2021 به همه مکاتب دولتی و خصوصی این کشور دستور داد به دانش‌آموزان دختر بالای 12 سال در محافل عمومی و مردانه اجازه اشتراک و ترانه‌خوانی را ندهند.
نجیبه آرین سخنگوی وزارت معارف افغانستان به روزنامه «هشت صبح» گفت که این تصمیم براساس تقاضای مکرر دانش‌آموزان، والدین دانش‌آموزان و مجلس سنا گرفته شده است.
آرین اضافه کرد، حجم درس در دوره‌های متوسطه و لیسه زیاد است و از آن‌جایی که وقت دانش‌آموزان برای اشتراک در محافل عمومی برای ترانه‌خوانی هدر می‌رفت، این تصمیم گرفته شده است.
او گفت که اساس این تصمیم درخواست مکرر خانواده‌ها، دانش‌آموزان و نامه‌ای بوده‌ است که از سوی مجلس سنا به وزارت معارف فرستاده شده بود.
در همین حال، در نامه‌ای که از ریاست معارف ولایت کابل به مکاتب دولتی و خصوصی فرستاده شده، اشتراک تیم‌های ترانه‌خوانی دختران بالاتر از 12 سال در محافل که صد درصد شرکت‌کنندگان آن زن باشد، استثنا قرار داده شده است.
در این نامه به مکاتب دولتی و خصوصی توصیه شده است که تیم‌های ترانه را طوری تنظیم کنند که اعضای آن دختران زیر 12 سال باشند.
شایان ذکر است که این اقدام وزارت معارف افغانستان با واکنش‌های گسترده روبه‌رو شده و تصمیم این وزارت را «طالبانی» خوانده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید