سعودی: به پایان دادن به جنگ در یمن از طریق راه‌حل سیاسی متعهد هستیم

«حملات موشکی و پهپادی اخیر به تاسیسات آرامکو تهدیدی علیه ثبات صادرات انرژی جهان است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهدخت ریما بنت بندر بن سلطان سفیر خادم الحرمین الشریفین در ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه 11 مارس 2021 ضمن تاکید این که تلاش‌های اخیر شبه‌نظامیان حوثی در هدف قرار دادن پادشاهی سعودی چیزی جز تهدید غیرنظامیان و تعدی علیه امنیت انرژی جهان نیست، گفت که پادشاهی عربی سعودی به پایان دادن به جنگ در یمن از طریق راه‌حل سیاسی پایبند است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) شاهدخت ریما بنت بندر بن سلطان سفیر سعودی در ایالات متحده پنج‌شنبه با صدور بیانیه‌ای درباره تلاش‌های صلح در یمن و تشدید حملات علیه پادشاهی سعودی در اشاره به تنش‌زایی‌های شبه‌نظامیان حوثی، گفت که در پشت این تشدید حملات، گروهی قرار دارند که از حمایت افکار تندرو رژیم ایران برخوردارند.

سفیر سعودی در آمریکا افزود که حوثی‌ها ضمن بی‌توجهی به گفتگوهای جدی برای پایان دادن به بحران یمن به بی‌اعتنایی‌‌های خود به درد و رنج مردم این کشور ادامه می‌دهند.

سفیر سعودی گفت که این پادشاهی علاوه بر حمایت از همه طرح‌های ابتکاری سازمان ملل متحد از سال 2015 تاکنون، از همان روزهای آغازین جنگ در یمن نیز همواره بر ضرورت بازگشت ثبات و امنیت از طریق گفتگو به این کشور تاکید کرده است.

تهدید جهانی

در همین راستا سفیر سعودی در واشنگتن گفت که تلاش‌های اخیر شبه‌نظامیان حوثی شامل حملات موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو چیزی جز تهدید ثبات صادرات جهانی انرژی نیست و بر کل اقتصاد جهان تاثیر گذاشته و زندگی کارکنان سعودی شاغل در شرکت آرامکو و هزاران تن دیگر از کارکنان از 80 تابعیت مختلف جهان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

ریما بنت بندر گفت که حوثی‌ها با ظن امکان گریز از مجازات، بر شدت حملات در استان مأرب یمن که بیش از دو میلیون آواره جنگی را در خود جای داده است، افزوده‌‌اند و شهر تعز و دیگر مراکز غیرنظامی یمنی را هدف قرار دادند.

سفیر سعودی در آمریکا ضمن پرده برداشتن از اقدام مستمر ایران به ارسال اسلحه و ارائه آموزش‌های نظامی و حمایت‌های فنی به حوثی‌ها، بر ضرورت تجدید تعهدات بین‌المللی جهت پایان دادن به جنگ در یمن از طریق حد گذاشتن برای قاچاق اسلحه ایرانی به یمن تاکید کرد.

شایان ذکر است که شبه‌نظامیان حوثی طی روزهای اخیر بر شدت حملات خود در هدف قرار دادن مناطق مسکونی و اقتصادی در پادشاهی سعودی افزوده‌اند.

این تلاش‌های شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت رژیم ایران محکومیت‌های تعدادی از کشورهای عربی و غربی را در پی داشت که این کشورها ضمن اعلام ایستادگی در کنار سعودی و حمایت از امنیت آن، حملات حوثی‌های تروریست را تقبیح کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید