بریتانیا از ایران خواست آمادگی آمریکا برای بازگشت به «برجام» را مغتنم بشمارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بریتانیا چهارشنبه 10 مارس 2021 از ایران خواست تا فرصت آمادگی آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای به شرط پایبندی تهران به تعهدات هسته‌ایش را غنیمت بشمارد.

به گزارش خبرگزاری‌ها بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا چهارشنبه در گفتگویی تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، ضمن تاکید بر ضرورت توقف روند نقض تعهدات هسته‌ای از سوی تهران که پس از خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای در سال 2018 آغاز شده از او خواست تا فرصت آمادگی آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای به شرط پایبندی تهران به تعهدات هسته‌ایش را مغتنم بشمارد.

دفتر نخست وزیری بریتانیا نیز در بیانیه‌ای ضمن تاکید پایبندی این کشور به توافق هسته‌ای امضا شده با ایران در سال 2015، از مقامات ایرانی خواست تا روند نقض تعهدات هسته‌ای را متوقف ساخته و با آمریکا به مذاکره بنشینند.

این موضع بریتانیا پس از آن مطرح شد که حسن روحانی چهارشنبه خواستار بازگشت فوری ایالات متحده به توافق هسته‌ای سال 2015 شد.

حسن روحانی، رئيس‌جمهورى ايران در راستای ارسال پیام به دولت جدید آمریکا با اشاره به آمادگی کامل ایران جهت بازگشت به تعهدات برجامی‌اش و آغاز مذاکرات مجدد با واشنگتن، اظهار داشت: «در صورت بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای فورا به کلیه تعهداتمان در برجام عمل خواهیم کرد».

به گزارش ایسنا، روحانی چهارشنبه در نشست هیات دولت، خطاب به كاخ سفيد، گفت: «امروز و فردا نکنید. بدانید با بازگشت شما به تعهدات بلافاصله ما هم به کلیه تعهدات خود برمی‌گردیم».

سخنان رئیس جمهوری ایران در حالی ایراد می شود که دولت جدید آمریکا با در پیش گرفتن «رویکرد دیپلماتیک» خواستار برداشتن گام اول از سوی ایران در رابطه با آغاز مذاکرات شده است.

تهران انتظار داشت دولت جدید آمریکا با لغو تحریم ها سریعا به توافق هسته‌ای بازگردد ولی دولت بایدن ضمن حفظ سیاست فشار حداکثری ابتدا خواستار بازگشت ایران به تمامی تعهدات برجامی شده و همچنین خواستار آن شده تا گفتگوهای هسته‌ای شامل پروندهای دیگری از قبیل برنامه موشک‌های بالستیک تهران و فعالیت‌های خصمانه آن در منطقه نیز شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size