افزایش فشار جمهوری خواهان در راستای عدم رفع تحریم‌ها از نظام ایران

انتقاد شدید از سیاست امتیازدهی بایدن به رژیم تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایکل مک‌کال، عضو ارشد جمهوری خواه کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان ایالات متحده، پیش نویس قانونی را ارائه داده که به کنگره امکان می‌دهد، هرگونه تلاش دولت برای پایان دادن به تحریم‌های آمریکا علیه ایران را مورد بازبینی قرار دهد.

مک‌کال نماینده جمهوری خواه، این لایحه را در حالی شامگاه سه‌شنبه گذشته به مجلس نمایندگان ارائه کرده، که بیل هاگرتی سناتور جمهوری خواه، آن را قبلا در مجلس سنا مطرح کرده بود. نسخه‌ای از این پیش‌نویس در اواخر ماه گذشته در روزنامه «واشنيگتن فری بیکن» منتشر شد.

مك‌كال گفت که این لایحه «بخشی از تلاش گسترده جمهوری خواهان در هر دو مجلس برای اعمال میزانی از کنترل بر تلاش‌های دولت بایدن برای برقراری ارتباط با ایران و دستیابی به توافق مجدد هسته‌ای است».

در حالی که هر دو لایحه، شانس کمی برای تصویب در کنگره تحت کنترل دموکرات‌ها دارند، با این وجود، بیانگر اجماع فزاینده در حزب جمهوری‌خواه درباره خطر مذاکره مجدد با ایران، تامین میلیاردها دلار به نفع رژیم ایران و کاهش تحریم‌های اقتصادی هستند.

امتیازدهى بايدن

دولت بایدن تمایل خود برای امتیازدهی به ایران در برهه باقی مانده تا اجرای مذاکرات مستقیم را اعلام کرده که بنا بر برخی گزارش‌ها شامل تسهیل روند آزادسازى 1 میلیارد دلار از پول‌های مسدود شده ایران در كره جنوبی است.
رهبران سیاست خارجی در حزب جمهوری خواه به نوبه خود، دولت بايدن را به دلیل پرهیز از ارائه گزارش در مورد سیاست دیپلماتیک خود با ایران، مورد انتقاد قرار داده‌اند.

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، بدون حضور در كنگره، در حال حاضر مذاكره با كشورهای کلیدی از جمله چین را درباره بازگشت واشنگتن به برجام، آغاز كرده است.

رهبران جمهوری‌خواه نگران هستند كه دولت از همان شگردهایی استفاده کند كه تیم باراك اوباما، رئیس جمهوری پیشین، هنگام امضای برجام از آنها استفاده كرد که بدون رایزنی با كنگره صورت گرفت.

مک‌کال هنگام اعلام این لایحه گفت: «دولت بایدن آشکارانه برای آغاز مذاکره با ایران امتیازدهی خود را آغاز کرده است. ما وظیفه داریم اطمینان حاصل کنیم که مردم آمریکا به توافقی بهتر از برجام دست خواهند یافت که از سوی دولت اوباما امضا شده بود.»

سناتور هاگرتی با تمجید از مک‌کال به خاطر پیشنهاد این لایحه در مجلس نمایندگان، اظهار داشت: «رفتار کنونی ایران که شامل حملات موشکی مداوم به مواضع آمریکا در خاورمیانه است، هیچ سطحی از کاهش تحریم‌ها را ایجاب نمی‌کند.» هاگرتی نیز مانند دیگر نمایندگان جمهوری‌خواه بر این باور است که دولت بایدن پیش از ابراز آمادگی تهران برای بازگشت به مذاکرات، شروع به دادن امتیازاتی به ایران کرده است.

مک‌کال و دیگر قانونگذاران خاطر نشان کردند که هر دو مجلس (سنا و نمایندگان) با بازگشت دولت بایدن به «استراتژی شکست خورده دوری جستن از نفوذ، که امنیت آمریکا و متحدان ما در منطقه را تهدید می کند»، مخالفند.
هاگرتی همچنین گفت: «اجرای تحریم‌ها مدت زیادی زمان برد و اکنون به نتیجه مطلوب خود رسیده است. اکنون وقت آن نیست که عقب نشینی کرده یا تسلیم شویم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید