آمریکا: به ایران امتیاز نخواهیم داد و تحریم‌ها را برنخواهیم داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که فشارها بر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای مقابله با رفتارهای خصمانه ایران به حدی رسیده که در اتفاقی بی‌سابقه اعضای دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا به منظور دست‌یابی به توافقی برای جلوگیری از نقض‌های مکرر ایران به اجماع رسیده‌اند، آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده چهارشنبه 10مارس 2021 تاکید کرد که کشورش برای مذاکره با ایران امتیاز نخواهد داد و تحریم‌ها را نیز بر نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری‌ها بلینکن در گزارش خود در کمیته امور خارجی در مجلس نمایندگان آمریکا افزود که توافق هسته‌ای برجام برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای موفقیت‌آمیز بوده است.

بلینکن افزود که توپ اکنون در زمین ایران است تا میزان جدی بودن خود در تعامل با ایالات متحده آمریکا را نشان دهد.

بلینکن در ادامه گفت در ارتباط با ایران مشکلی اساسی وجود دارد و آن به دلیل حمایت تهران از تروریسم و تهدید ثبات است.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنانش مجددا پایبندی کشورش به دفاع از پادشاهی سعودی در مقابله با تهدید خارجی را یادآور شد.

شایان ذکر است 140 قانونگذار آمریکایی از دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات در یک اجماع بی‌سابقه از دولت جو بایدن خواستار دستیابی به «رویکردی جامع» با ایران شدند.

ایران و امریکا
ایران و امریکا

نمایندگان دو حزب بر ضرورت گنجاندن برنامه موشکی ایران، تهدید امنیت ملی آمریکا، حمایت تهران از تروریسم و شبه‌نظامیان مسلح در لبنان، عراق، یمن و سوریه و همچنین رفتارهای مخرب و بی‌ثبات کننده رژیم ایران در خاورمیانه، در کنار برنامه هسته‌ای در توافق جدید تاکید کردند.

این نمایندگان در نامه‌ای مشترک که در شبکه تلویزیونی آمریکایی « ABC News» منتشر شد، از آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و جو بایدن خواستند که در هر توافق جدیدی نه تنها برنامه هسته‌ای بلکه دیگر مسائل نیز گنجانده شود.

نمایندگان همچنین به مسئله زندانیان آمریکایی که در ایران به طور غیر قانونی محکوم شدند، اشاره کرده و خواستار گنجاندن مسئله آنها در هرگونه توافق احتمالی برای احیای برجام شدند.

مایک والتز، نماینده جمهوری‌خواه از فلوریدا که به تدوین این نامه مبادرت کرده بود، گفت: «با وجود برخی اختلاف‌های سیاسی اما دو حزب در باره موضوع بحث برانگیز توافق هسته‌ای ایران، همکاری بین دو حزب وجود دارد».

او افزود که نمایندگان دو حزب از اتفاق‌ نظر درباره توافق هسته‌ای ایران، خوشحال هستند.

در ابتدای این نامه که 70 نماینده جمهوری‌خواه و 70 نماینده دموکرات کنگره آمریکا آن را امضا کرده‌اند، آمده است: «در حالی که دولت بایدن مذاکره با ایران را در دست بررسی دارد، این نامه را می‌نویسیم تا نگرانی‌های فراحزبی خود در باره توافق هسته‌ای با ایران و دیدگاه‌های مشترک مبنی بر یک توافق یا مجموعه‌ای از توافقات با ایران باید ماهیتی جامع داشته باشند و به طیف کاملی از تهدیدهای ایران در منطقه بپردازند.»

در نامه نمایندگان آمریکا آمده است :«ایران از زمان آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اجرایی تاکنون همچنان به آزمایش فناوری موشک‌های بالستیک که می‌تواند به صورت بالقوه در توسعه موشک‌های هسته‌ای نیز به کار رود و تأمین مالی و حمایت از تروریسم در خاورمیانه و مشارکت در حملات سایبری به‌منظور مختل کردن اقتصاد جهانی ادامه داده است.»

نمایندگان کنگره آمریکا از دولت این کشور خواسته‌اند که ایران را برای «پایبندی به تعهدات بین‌المللی» و «پایان دادن به رفتارهای خصمانه» در منطقه و جهان تحت فشار قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید