وزير يمنى از سكوت جهان در قبال كشتار پناهجویان آفریقایی توسط حوثی‌ها انتقاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که علل آتش سوزی یکشنبه گذشته در یکی مراکز بازداشت پناهندگان در صنعا، هنوز مشخص نشده و جمعی از پناهندگان اتیوپیایی و سومالیایی تاکید دارند که عناصر شبه‌نظامیان حوثی، مرتکب این قتل عام هولناک شده‌اند، وزیر اطلاع‌رسانی یمن امروز، چهارشنبه 10 مارس 2021 از سکوت جهان در مورد این کشتار ابراز شگفتی کرد.

معمر الاریانی در توییتی نوشت: «ما از سکوت جامعه جهانی و سازمان‌های حقوق بشری و مهاجرت در مورد قتل عام صورت گرفته به دست شبه‌نظامیان حوثی در یکی از مراکز بازداشت بسیار شگفت‌زده شدیم؛ اتفاقی که در آن صدها پناهنده آفریقایی کشته شدند. عدم محکومیت این جنایت که به شدت سئوال برانگیز است، زیرا این بی تفاوتی، شبه‌نظامیان حوثی را به ادامه ارتکاب جنایات خود ترغیب می‌کند.»

وزیر اطلاع رسانی یمن روز گذشته نیز تأکید کرده بود که این جنایت هولناک، پرونده یکی از وحشتناک‌ترین جنایات نسل کشی از سوی شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را می‌گشاید که با خونسردی تمام، پناهندگان را پس از دستگیری و مخیر کردن آنها میان جنگ یا بازداشت و باج‌گیری در ازای آزادی، به قتل رساندند.

صحنه‌های تکان‌دهنده

این واکنش وزیر اطلاع رسانی یمن، پس از پخش صحنه‌های وحشتناک در چند ساعت گذشته از داخل بازداشتگاه در حال سوختن در آتش بود که شماری از بازداشت شدگان با فریادهای خود خواهان کمک بودند. این صحنه‌ها، گویای وحشت و دلهره‌ای بود که این پناهندگان در میان اجساد پراکنده و سوخته قربانیان، تجربه کرده بودند.

از بنزین استفاده کردند

یکی از پناهندگان برای رسانه‌های داخلی فاش کرد که پناهجویان بازداشت شده، خواستار اخراج یا آزادی فوری خود بودند و اعتصاب غذا را آغاز کردند که تا چند روز پیش از این حادثه ادامه داشت، اما درنهایت، یک فرمانده حوثی وارد زندان پناهندگان شد و آنها را میان شکستن اعتصاب غذا یا یا ضرب و شتم، مخیر ساخت.

او توضیح داد: «هنگامی كه فرمانده نظامی حوثی به زندانیان حمله كرد، پناهندگان در دفاع از خود، او را تا حد مرگ مورد ضرب و شتم قرار دادند و شبه نظامیان حوثی نیز در مقام خونخواهی، با ریختن بنزین میان زندانیان و پرتاب بمب در داخل فضای بازداشتگاه، انتقام گرفتند.»

سازمان بین‌المللی مهاجرت پیشتر، از مرگ شماری از مهاجران آفریقایی و نگهبانان به دلیل آتش‌سوزی روز یکشنبه در بازداشتگاه صنعا خبر داده و در بیانیه مطبوعاتی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی شبه نظامیان حوثی در قبال این حادثه مهلک، افزود که به دلیل افزایش فضای امنیتی در بیمارستان‌ها، با چالش‌هایی درمورد دسترسی به زخمی‌ها روبرو است.

این سازمان در آن زمان تاکید داشت که دلیل بروز شیوع آتش‌سوزی در بازداشتگاه «هنوز مشخص نشده و این حادثه، یکی از خطراتی است که مهاجران در شش سال گذشته در بحران یمن با آن روبرو بوده‌اند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید