تصویری؛ پدر آلان کودکی که عکسش جهان را لرزاند در ملاقات با پاپ چه گفت؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

عبدالله كُردی، پدر «الان» کودک کرد سوری که عکس جسدش در کنار ساحل ترکیه به نمادی از رنج و مشقت پناهندگان تبدیل شده بود، از دیدار خود با پاپ واتیکان که چند روز پیش از عراق و منطقه کردستان دیدن کرد سخن گفت.

عبدالله که دو فرزند خود آلان دو ساله و برادرش غالب 4 ساله و مادرشان ریحانه را هنگام غرق شذن زورق حامل پناهندگان در دریا، از دست داد، گفت :«من نمی‌دانم چگونه خوشبختی‌ام از دیدارم با پاپ راصحبت کنم».

او افزود: «وقتی هماهنگ كنندگان سفر پاپ فرانسیس به اقلیم كردستان با من تماس گرفتند و از تمایل او برای دیدار با من خبر دادند، احساس خوشحالی كردم».

از خوشحالی خود نزدیک بود گریه کنم

او در مصاحبه‌ای با العربیه نت گفت: « در 7 مارس آنها از تمایل پاپ برای دیدنم به من خبر دادند از من پرسیدند که آیا من با ملاقات با پاپ موافق هستم؟ من گفت این امر مایه خوشبختی و افتخار من است».

او ادامه داد:«من هنگام ملاقات با پاپ تقریبا نزدیک بود گریه کنم در حالی که پاپ دستهایش را بلند کرده بود و می‌گفت:«خانواده شما الان در بهشت هستند»، نزدیک بود گریه کنم، اما خودم را گرفتم و گریه نکردم من نمی خواستم شادی آمدن پاپ را به غم و اندوه مبدل کنم به ویژه اینکه همه در اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق از استقبال او خوشحال بودند».

عبدالله افزود:«پاپ فرانسیس بیشترین وقت را در بین تمام کسانی که در اربیل ملاقات کرد به من داد و بیشتر مکالمه‌ای که بین ما انجام شد در مورد پناهندگان و کودکان بود.ای کاش وقت بیشتری داشت تا در مورد شرایط کودکان نیازمندی که باید به آنها کمک شود، برای او توضیح بیشتری می‌دادم من برای کمک به کودکان انجمنی تاسیس کردم و تمام زندگی خود را صرف کمک به کودکان کردم به خصوص در کردستان البته تا جایی که برای امکان داشت».

پاپ انسانی بسیار خوب و مهربان

پدر الان همچنین به مدالی که پاپ فرانسیس به او اهدا کرد، اشاره کرد و گفت:«او یک روحانی و پدری معنوی و شخصی بسیار مهربان و دلسوز است»
عبدالله ادامه داد: «دادن مدال از طرف پاپ برای من چیز بزرگی بود، به خصوص که یک روز قبل از تولدم آن را به دست آوردم، بنابراین من در امسال در روز تولدم بسیار خوشحال و خوشبخت بودم».

تصویری از الان که بیانگر یک فاجعه

پدر آلان نیز به نوبه خود هدیه‌ای نمادین از یک لوح نقاشی که به شکلی حادثه غرق شدن 3 نفر از اعضای خانواده‌اش است را ترسیم می‌کرد به پاپ هدیه کرد.
پدر الان گفت: «انتخاب من برای تقدیم این هدیه به پاپ به این دلیل بود که تصویر آن نقاشی بیانگر فاجعه‌ای است که در آن خانواده‌ام را از دست دادم».

والد آلان مقدما هدية للبابا

او اظهار داشت:«می خواستم از طریق اهدا این هدیه نمادین و معنوی، رنج پناهندگان را به جهانیان گوشزد کنم می‌خواستم به همه یادآوری کنم که همه ما برای رسیدن به صلح باید تلاش کنیم جنگ‌ها باید به پایان برسد و همه باید به یکدیگر کمک کنیم هجرت از سرزمین و دیار خود راه حلی مناسب نیست».

آلان کردی کردی ، پسر بچه سوری که در سال 2015 در دریای مدیترانه غرق شد. او یکی از آواره‌های جنگ داخلی سوریه بود که جسدش را آب‌های دریا به ساحل آوردند؛ و عکس گرفته شده از جسد وی موجی از واکنش‌ها را در دنیا برانگیخت.

آلان در سال 2013 در دوران جنگ داخلی سوریه به دنیا آمد. او و خانواده‌اش اهل عین العرب (کوبانی) بودند. آلان سه ساله با برادر 4 ساله و با پدر و مادرش از سوریه جنگ‌زده رهسپار جزیره کوس در یونان بود. در این سفر آلان به همراه برادر 4 ساله‌اش غالب و مادرش ریحانه غرق شدند؛ و تنها پدر خانواده زنده ماند.

پدر آلان برای خانواده‌اش از کشور کانادا درخواست پناهندگی کرده بود. خواهرش از بیست سال پیش در ونکوور زندگی می‌کرد. اما درخواست خانواده آلان ماه ژوئن رد شد. مشکلات اداری در ترکیه باعث نقص مدارکشان شده بود و علت رد درخواستشان این بود.

در نهایت، پدر خانواده از سفر به کانادا منصرف شد. به فکر رفتن به اروپا افتاد: اول یونان و بعد هم احتمالاً به کشورهای شرق اروپا مثل صربستان، مقدونیه و مجارستان، و بعدتر به کشورهای غرب اروپا مثل آلمان و اتریش و سوئد که برخورد بهتری با پناهجویان، یا امکانات بهتری برای پذیرایی از آنان دارند.

پدر آلان از دوستان و خویشاوندانش کمک گرفت. پولی برای سفر فراهم کرد، و خانواده‌اش را در قایق کوچکی نشاند. قایقشان در هم شکست و نقشه او در اولین قدم شکست خورد: هرسه عضو خانواده‌اش مردند، خانواده‌ای که آرزو داشت آن‌ها را برای زندگی به جای بهتری ببرد.

در روز 2 سپتامبر 2015 قایق آلان و خانواده‌اش بیست و سه نفر سرنشین داشت. نه نفر نجات پیدا کردند، نه نفر دیگر همراه آلان و مادر و برادرش غرق شدند، و دو نفر هم ناپدید شده‌اند. سه کودک دیگر در میان غرق شدگان بودند.

الان
الان

تصویر الان کرد به سرعت در تمام روزنامه‌های اروپا منتشر و از آن به عنوان سمبل تراژدی انسانی مهاجران در اروپا نام برده شده‌است

روز 7 مارس، واتیکان اعلام کرد که پاپ فرانسیس پس از دیدار با روحانیون مسیحی در شهر اربیل عراق، عبدالله کردی، پدر الان کردی را ملاقات کرده و مدت زیادی را با او گذراند، پاپ از طریق یک مترجم به داستان تلخ این مرد گوش داد، و برای از دست دادن خانواده‌اش با او ابراز همدردی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید